Nemecký minister zdravotníctva by prijal AstraZeneca bez výhrad, ale nemá na to ešte vek

Koronavírus, COVID 19, vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/Joseph Cress/Iowa City Press-Citizen via AP, File

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn by bol ochotný „bez váhania“ sa dať zaočkovať vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca. Vzhľadom na svoj vek však ešte nie je na vakcináciu oprávnený.

Vyjadril sa tak v súvislosti s rozhodnutím nezávislého panelu nemeckých expertov na vakcináciu, ktorý v utorok odporučil, aby látkou od AstraZeneca bežne neočkovali ľudí vo veku pod 60 rokov pre zvyšujúci sa počet prípadov nezvyčajných krvných zrazenín niekoľko dní po vakcinácii.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Nemecká vláda toto odporúčanie akceptovala a uviedla, že túto vakcínu budú prednostne podávať ľuďom vo veku nad 60 rokov, hoci môžu byť výnimky po konzultácii s lekárom.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn, ktorý má 40 rokov, vo štvrtok dostal otázku, či by bol ochotný dať sa zaočkovať vakcínou AstraZeneca. Odpovedal: „Áno, dal by som sa zaočkovať bez výhrad a bez váhania aj vakcínou firmy AstraZeneca.“

Dodal, že jednotlivé prípady sa musia posudzovať individuálne. Konštatoval, že existujú situácie, v ktorých nastáva riziko krvných zrazenín, ale „pretože bez nejakej intenzívnej konzultácie s lekárom nevidím pre seba nijaké riziko, osobne by som bol ochotný“ dať sa zaočkovať touto vakcínou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Spahn
Firmy a inštitúcie AstraZeneca