Nemocnica v Topoľčanoch vybuduje nové operačné sály

Nová recepcia v topolčianskej nemocnici
Foto: Svet zdravia

Pribudnú aj nové medicínske prístroje a nové lôžka na oddelenia

Topoľčianska nemocnica vybuduje do troch rokov nové oddelenie centrálnych operačných sál. Využije na to peniaze z eurofondov. Celková plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na takmer 12,3 milióna eur.

Nemocnica nakúpi aj nové medicínske prístroje vrátane počítačového tomografu, prístroja magnetickej rezonancie či mamografu.

Na oddelenia pribudne aj takmer stovka elektricky polohovateľných lôžok a tri desiatky špeciálnych lôžok.

„Súčasný stav priestorov a vybavenia operačných sál už nezodpovedá moderným požiadavkám a nárokom. Aby sme udržali kvalitu a zároveň rozvíjali operatívu, je potrebné zrekonštruovať centrálne operačné sály a vybaviť ich najmodernejšou technológiou,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Topoľčany Viktor Dudáš.

Budú môcť odoperovať viac pacientov

Operačné sály zostanú po rekonštrukcii naďalej koncentrované do jedného centrálneho priestoru. V ich tesnej blízkosti bude centrálna sterilizácia a budúce plánované oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti.

Operačné sály budú prepojené s urgentným príjmom a rádiologickým oddelením.

Pribudne k nim však nový moderný priestor pre prípravu a starostlivosť o pacientov pred a po operácii.

„Prevádzka je navrhovaná tak, aby minimalizovala prestoje medzi jednotlivými operáciami a umožňovala rýchlu dezinfekciu a sterilizáciu priestorov. V jednej operačnej sále tak môžu po sebe nasledovať operačné zákroky, ktoré si v súčasnosti vyžadujú dve rôzne sály s rôznou úrovňou čistoty,“ vysvetlil Dudáš.

Ako ďalej dodal, po rekonštrukcii a zefektívnení prevádzky budú schopní ošetriť viac pacientov a vykonávať v nemocnici aj tie operácie, ktoré v súčasnosti nemôžu realizovať. „Pacienti tak nebudú musieť byť od nás premiestňovaní do iných zariadení,“ povedal riaditeľ.

Obnovia prístrojový park

Prestavba bude prebiehať za plnej prevádzky nemocnice i operatívy, sály totiž vzniknú v nových priestoroch. Ako informovala Jana Fedáková zo Sveta zdravia, náklady na stavebné práce vrátane vybudovania nového oddelenia centrálnej sterilizácie a nového lôžkového výťahu presiahnu 6,6 milióna eur.

Nemocnica zároveň obstará novú zdravotnícku technológiu, ktorá spresní a zrýchli diagnostiku i rozšíri spektrum vyšetrení. Pribudne počítačový tomograf, prístroj magnetickej rezonancie, mamograf, röntgeny, ultrasonografy, monitory vitálnych funkcií, anestéziologické prístroje či operačné stoly s príslušenstvom.

Technológie buď nahradia morálne a technicky zastarané vybavenie oddelení, alebo doplnia existujúce zdravotnícke zázemie nemocnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Dudáš
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Topoľčany