Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svidnik_dobro.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Svet zdravia
11. 10. 2018 12:07 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Nemocnica vo Svidníku odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň

Svidnícka nemocnica je šiesta, ktorá sa do projektu zapojila

Detským a starším pacientom vo svidníckej nemocnici budú chvíle strávené na lôžku spríjemňovať dobrovoľníci. Nemocnica odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak šiestou v sieti Svet zdravia, ktorá sa doň oficiálne zapojila.

Ako agentúru SITA informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, dobrovoľnícky projekt vznikol v roku 2016, keď sa doň zapojili prvé nemocnice v Humennom a Banskej Štiavnici.

Postupne sa pridávali ďalšie a v stredu oficiálne projekt spustila aj svidnícka nemocnica.

Psychika pomáha pri liečbe

„Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení,“ uviedla autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia Tatiana Kosťová.

Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je podľa nej dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a pomáha liečebnému procesu.

„Aj preto sme sa pred dvoma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ vysvetlila Kosťová.

„Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a starším pacientom je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Verím, že o tento komunitný projekt prejaví záujem čo najviac dobrovoľníkov. Naše skúsenosti z prvých dní potvrdzujú, že nezištnú pomoc a nasadenie dobrovoľníkov naši pacienti veľmi oceňujú. Za čas, ktorý im venujú, sme im preto skutočne vďační,“ dodal riaditeľ svidníckej nemocnice Slavko Rodák.

Prispôsobujú sa pacientom

Svoju aktivitu dobrovoľníci zameriavajú primárne na pacientov na detskom oddelení a seniorov.

Priebeh návštevy je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry.

Obľúbené sú aj tvorivé dielne, kde dobrovoľníci s pacientmi vyrábajú rôzne maličkosti, ktorými potom obdarúvajú svojich blízkych, alebo sa využívajú na skrášlenie nemocničných priestorov.

Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc.

„Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže s jeho vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky a pomôcť vyplniť čas človeku v náročnej životnej situácii, akou hospitalizácia prirodzene je,“ vysvetlila Kosťová.

Najviac sa o dobrovoľníctvo zaujímajú študenti

Vo svidníckej nemocnici pôsobí už prvých päť zaškolených dobrovoľníkov. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste.

Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť je z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku.

Ambasádorom dobrovoľníckeho projektu vo Svidníku sa stal spevák Tomáš Bezdeda.

Minulý rok mali projekt v piatich nemocniciach Sveta zdravia – v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote a Rožňave. Do projektu bolo zapojených 103 aktívnych dobrovoľníkov, ktorí strávili s pacientmi vyše 1 170 hodín. Ich služby využilo takmer 3 400 prevažne starších pacientov.

Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka v nemocniciach pôsobilo 61 pravidelných dobrovoľníkov, ktorí odpracovali približne 1 280 dobrovoľníckych hodín. Svoj čas venovali 311 detským a 2 753 dospelým pacientom. Tento rok projekt spúšťajú aj nemocnice v Spišskej Novej Vsi (11. októbra), v Michalovciach (24. novembra), Dunajskej Strede a Partizánskom.

Odporúčané články

Svidnícka nemocnica opäť otvorila infektologickú ambulanciu Zdravotní klauni majú 15 rokov, dostali občiansky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X