Nemocnica vo Svidníku začala s očkovaním personálu, vypomáhajú jej aj traja kňazi

FAKULTNA NEMOCNICA V TRNAVE
Nemocnica vo Svidníku začala pred týždňom aj s očkovaním svojich pacientov. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Na COVID lôžkach vo svidníckej nemocnici s celkovou kapacitou 34 lôžok je aktuálne hospitalizovaných 23 pacientov. Z toho dvaja potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 18 pacientov kyslíkovú liečbu.

Svidnícka nemocnica začala pred týždňom aj s očkovaním svojho zdravotníckeho personálu. Do konca pracovného týždňa v nej má byť zaočkovaných celkovo 254 osôb.

Zaočkujú aj upratovačky či kuchárky

Ako informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, ide predovšetkým o zdravotníkov, ktorí sa starajú o COVID pacientov v tzv. červenej zóne, zdravotníckych pracovníkov podieľajúcich sa na diagnostike ochorenia a pracovníkov starších ako 65 rokov, s chronickými ochoreniami a ostatných zdravotníckych pracovníkov pracujúcimi s pacientmi.

Viac o téme: Koronavírus

„Nasledovali zamestnanci nemocnice v obslužných prevádzkach, napríklad upratovačky, údržbári či pracovníci kuchyne. Ďalej to sú zdravotnícki zamestnanci tzv. prvej línie, ako sú obvodní lekári, lekári špecialisti a ich ambulantné sestry,“ uviedla Fedáková.

Pacienti kňazov vítajú

Zároveň dodala, že vo svidníckej nemocnici začali od utorka 12. januára pomáhať aj traja kňazi Košickej arcidiecézy. Andrej Spišák z farnosti Breznica, Miloš Jalčák z farnosti Svidník a Dominik Adamčík zo Stropkova vypomáhajú priamo pri lôžkach pacientov.

Pôsobia na oddelení vnútorného lekárska a pomáhajú aj pri administratíve v rámci mobilného odberového miesta. „Pacienti svidníckej nemocnice už len samotnú prítomnosť kňazov oceňujú, najmä pre duchovný rozhovor,“ uviedla Fedáková, podľa ktorej by túto službu pre nemocnicu mali kňazi vykonávať do skončenia lockdownu vyhláseného vládou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Fedáková
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Svidník