Nemocnice budú mať nové lôžka už v priebehu leta

Lozko_nemoc
Foto: Pixabay.com

Celkovo ide o takmer sedemtisíc nových lôžok, pričom predpokladaná hodnota rámcového kontraktu je 20 mil. eur bez DPH. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne predpokladalo, že tieto nemocničné lôžka budú stáť 28 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva SR vybralo prostredníctvom centrálneho obstarávania dodávateľov nových lôžok pre slovenské nemocnice.

Ako informoval rezort v tlačovej správe, proces centrálneho obstarávania trval viac ako rok. Ministerstvo uzavrelo prvé kolo elektronickej aukcie v máji 2018. Súťaž je rozdelená do desiatich kategórií lôžok, príslušenstva a stolíkov.

Od mechanických lôžok bez možnosti polohovania (stacionáre), hydraulických lôžok s možnosťou vertikálneho polohovania (tzv. neintenzívne), elektrických lôžok (štandardné oddelenia), elektrických lôžok pre akútnu starostlivosť (JIS oddelenia), elektrické lôžka OAIM s laterálnym náklonom alebo s integrovaným matracom, až po bariatrické lôžka pre obéznych pacientov, detské lôžka a prístelky.

Predbežne ušetrili 8 mil. eur

Podľa zverejnených informácií celkovo ide o takmer sedemtisíc nových lôžok, pričom predpokladaná hodnota rámcového kontraktu je 20 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

„Pôvodne sme predpokladali, že tieto nemocničné lôžka budú stáť 28 miliónov eur, centrálne obstarávanie nám prinieslo ešte významnejšiu úsporu, a preto máme záujem aby aj tých navyše usporených osem miliónov išlo na ďalšie nové lôžka pre naše nemocnice,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Z každej kategórie vzišli zo súťaže dvaja dodávatelia. O tom, kto z nich lôžka dodá, rozhodne nižšia cena, ktorú ponúknu v ďalšej aukcii. Tento proces sa začne do konca júna.

Lôžka sa budú do nemocníc dodávať postupne. Nové postele dostanú akciové, príspevkové a rozpočtové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, štátne podniky v pôsobnosti rezortu a organizácie poskytujúce zdravotnú starostlivosť v pôsobnosti verejného sektora na území SR.

„Nové moderné lôžka zvýšia komfort pre pacientov v nemocniciach, ktoré majú možnosť vybrať si presne taký typ lôžka, aký konkrétne zariadenie potrebuje pre svojich pacientov. Prinesú aj zlepšenie pracovných podmienok zdravotníckych pracovníkov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ dodala ministerka.

Vynovuje sa aj prístrojové vybavenie

Okrem materiálno-technického vybavenia sa modernizuje aj prístrojové zázemie. Prvé centrálne obstarávanie na CT prístroje ministerstvo vyhlásilo v auguste 2016. Za posledných 12 mesiacov nakúpilo do svojich nemocníc 14 CT prístrojov, pričom úspora sa pohybuje od 30 % do 60 %, čo predstavuje 13 mil. eur.

Rezort centrálne obstaráva aj najdrahšiu, tzv. ťažkú zdravotnícku techniku – lineárne urýchľovače. Ide o komplexnú obnovu zastaraných a poruchových prístrojov, aká sa v SR doteraz nikdy nerobila.

Ministerstvo už ukončilo súťaž na 16 nových lineárnych urýchľovačov s celkovou úsporou takmer 40 %. Prístroje, ktoré mali často aj viac ako 20 rokov, sa začnú od jesene 2018 postupne vymieňať. Ministerstvo komplexne obnoví aj magnetické rezonancie, centrálne ich nakúpi 15. Celková obnova sa týka aj monitorov vitálnych funkcií, infúznej a PC techniky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom