Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura_mnozstvo.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
21. 12. 2018 11:57 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Nemocnice sa oddlžujú v druhom kole, ministerstvo v januári plánuje tretie

V druhom kole sú nemocnice, ktoré sa zapojili aj do prvej etapy, pričom boli schválené všetky ich ozdravné plány.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v súčasnosti realizuje druhú etapu oddlžovania nemocníc, v januári plánuje tretiu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V druhom kole sú nemocnice, ktoré sa zapojili aj do prvej etapy, pričom boli schválené všetky ich ozdravné plány.

Druhá etapa oddlžovania sa začala v novembri 2018.

Ušetrili 3 milióny eur

V júli 2018 bola ukončená prvá etapa, v rámci ktorej boli oddlžené záväzky zdravotníckych zariadení, ktoré o to prejavili záujem.

Pohľadávky Sociálnej poisťovne boli postúpené na spoločnosť Debitum, pričom v nemocniciach sa záväzky znížia postupnou realizáciou Koncepcie oddlženia.

Podľa ministerstva sa v prvej etape na istine vďaka elektronickej aukcii podarilo ušetriť viac ako tri milióny eur, ďalšie milióny vďaka vzdaniu sa dodávateľov ich príslušenstva k pohľadávkam.

Zmluvy sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv a dodávatelia z prvej etapy oddlženia už majú peniaze na účte.

V prvej etape oddlžili 338,9 mil. eur

Koncepcia oddlžovania v porovnaní s predchádzajúcimi typmi oddlžení má podľa rezortu zdravotníctva presné pravidlá a podmienky pre nemocnice.

Oddlženie je rozdelené na jednotlivé etapy, nevyhnutnou podmienkou sú ozdravné plány a dozorné orgány, ktoré majú kontrolné funkcie.

Základnými princípmi oddlženia sú transparentnosť, teda rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých a na strane veriteľa dobrovoľnosť.

Na úhradu záväzkov sú použité zdroje zo štátnych finančných aktív, spolu najviac 585 miliónov eur. V prvej etape, ktorá už skončila v júli, bola oddlžovaná suma 338,9 milióna eur.

Objem peňazí zahŕňa tak veriteľov nemocníc ako aj Sociálnu poisťovňu či veriteľov Národnej transfúznej služby. Do procesu oddlžovania sa zapojilo 29 nemocníc a Národná transfúzna služba.

Odporúčané články

Prešovská nemocnica sa po siedmich rokoch zadlžovania ocitla v zisku Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni stúpajú aj po ich prvom oddlžovaní

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu Foto: Žene hrozí rok za mrežami, v obchodnom dome našla peňaženku a nechala si ju Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X