Nepôjdem cez hranu, vraví Drucker o doplnkových hodinách

Tomáš Drucker
Foto: SITA / Peter Maďar

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker tento týždeň stiahol návrh na zavedenie doplnkových ordinačných hodín s odôvodnením, že sa nenašla názorová zhoda.

„Považujem to za normálny život, že vy máte nejaký návrh, názor a pokiaľ nevyzrela doba a nedozrelo na nejakú dohodu, akceptáciu spoločnosti, tak nepôjdem zbytočne cez hranu,“ povedal Drucker.

Nepovažuje to za zlyhanie

Fakt, že sa mu nepodarilo spomínaný projekt presadiť, nevníma ako zlyhanie. „Nebudem presadzovať a navrhovať niečo, za čo na konci dňa budem kritizovaný zo všetkých strán,“ povedal po rokovaní vlády.

Rezort plánoval zaviesť doplnkové ordinačné hodiny, ktoré by boli naviac a mimo doterajších. Cieľom ministerstva bolo  odstrániť neoprávnené vyberanie rôznych „kreatívnych“ poplatkov a úhrad od pacientov, ktoré v solidárnom systéme deformujú princíp zásluhovosti.

Podľa plánov ministerstva by sa mala vytvoriť legálna možnosť pre pacienta rozhodnúť sa, že chce viac a za to mať možnosť a právo si zaplatiť – skutočný princíp zásluhovosti.

Diskutovalo sa o poplatku

Predmetom diskusie bola najmä maximálna výška úhrady od pacienta pri jednej návšteve, ktorá mala byť 15 až 30 eur.

Minister absolvoval viaceré stretnutia s lekármi, na ktorých predstavil spomínaný projekt. Lekárom sa však podľa Druckera maximálna výška poplatku 30 eur zdala nízka.

Začiatkom týždňa prišli všeobecní lekári pre dospelých s návrhom vyberať solidárny poplatok od pacientov za návštevu ambulancie. Úhradu predpokladali dve až štyri eurá v závislosti od regiónu.

„Ak porovnáme výšku solidárneho poplatku dve až štyri eurá za každú návštevu, oproti poplatku 20 až 30 eur za jednu návštevu, ako to navrhuje minister zdravotníctva za poskytovanie štandardnej starostlivosti počas doplnkových ordinačných hodín, môže to byť pre pacientov veľký rozdiel,“ uviedli lekári.

Argumentovali, že ich návrh je dostupný každému, návrh ministerstva zdravotníctva je iba pre tých bohatších.

S takouto alternatívou však nesúhlasil minister. „Zostaňme v tom systéme, ktorý máme, bude všetko na základe verejného zdravotného poistenia zadarmo. Poplatky, ktoré sa nemohli vyberať, sa vyberať ani nebudú môcť,“ povedal minister po rokovaní vlády.

Prednostné termíny za peniaze Drucker odmietol

Nevráti sa ani možnosť objednania na prednostný termín za poplatok. „Vylučujem. Je to z môjho presvedčenia, bude iný minister, môže to urobiť, ja to vylučujem,“ povedal jednoznačne minister.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR