Neurostimulátor miechy pomáha urologickým pacientom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Operácie v UNM

Neurostimulátor miechy pomáha urologickým pacientom. Na Urologickej klinike Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) pomáhajú unikátnou metódou pacientom trpiacim na rôzne problémy s ovládaním močového mechúra. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

S implantovaním neurostimulátorov miechy začala UNM ako prvá na Slovensku v roku 2013, odvtedy pomohla okolo 25 pacientom.

Na liečbu sa využíva implantované zariadenie, ktoré vysiela mierne elektrické impulzy do nervu tesne nad kostrčou. Liečba stimuláciou krížových nervov pomáha ľuďom, ktorých trápi zadržiavanie moču alebo naopak pacientom s hyperaktívnym močovým mechúrom,“ uviedol Ján Švihra z Urologickej kliniky UNM.

Skúšajú to najprv zvonka

Aby si lekári overili, ako takáto forma liečby na konkrétneho pacienta zaberá, začína sa tzv. dočasnou alebo skúšobnou fázou. Počas nej má pacient dva až šesť týždňov na tele vonkajší stimulátor.

Elektróda je spojená prostredníctvom prepojovacieho káblika cez kožu na vonkajší stimulátor. Ak liečba zaberie, čo napríklad pri dráždivom mechúre znamená, že nutkanie ísť na WC sa zníži o 50 percent, príde na rad druhá fáza, trvalá.

V nej pacientovi špecialisti rozpoja spojovací káblik a priamo pod kožu na elektródu napoja vnútorný stimulátor.

Súčasné podmienky sú, žiaľ, také, že sa nedá vymeniť baterka zvlášť, ale len celý prístroj. Ide o párminútový zákrok pri lokálnej anestéze. Spraví sa malý rez v oblasti krížov, starý prístroj sa odpojí a pripojí sa nový,“ informoval Švihra.

Ako dodal, pre túto metódu je vhodný každý pacient, ktorému nezabrala predchádzajúca medikamentózna liečba. Toto je aj podmienkou pre to, aby neurostimulátor preplatila zdravotná poisťovňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Švihra
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin