Niektoré krajiny netestujú dostatok žien na Covid-19, štatistiky ukazujú ostré rozdiely

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, Nový Zéland
Zatiaľ čo ostatné krajiny sveta zostávajú v prísnom lockdowne, Nový Zéland si môže dovoliť postupne uvoľňovať opatrenia. Slávi však aj ďalšie úspechy. Foto: archívne, SITA/AP

Dáta týkajúce sa nového koronavírusu vykazujú v niektorých krajinách ostré diskrepancie medzi mierou nákazy u mužov a žien. Upozornila na to medzinárodná nezisková humanitárna organizácia International Rescue Committee (IRC). Túto skutočnosť dáva do súvisu s nedostatočným prístupom žien k testovaniu a zdravotnej starostlivosti.

IRC ako príklad uviedla viacero sociálne konzervatívnych krajín, medzi nimi Somálsko a Afganistan, kde dáta ministerstiev zdravotníctva z tohto týždňa ukazujú 72 percent prípadov koronavírusu u mužov a 28 percent u žien.

Viac o téme: Koronavírus

Jemen registruje 75 percent mužských prípadov nákazy, v Pakistane a Čade je to 74 percent. Svetové štatistiky pritom hovoria zhruba o 50 percentách.

“Zatiaľ čo muži v týchto oblastiach majú viac slobody pohybu a viac sa socializujú v komunitách, mnohí sa potom vracajú domov k ženám. Ženy sa tiež v týchto kultúrach zvyčajne starajú o chorých a starých, a preto sú vystavené ochoreniu COVID-19,” uviedla Stacey Mearnsová z IRC.

Dodala tiež, že spomínané štatistiky preto naznačujú potenciálne vynechanie žien z testovania a nízku starostlivosť o ich zdravie.

Celkovo však testovanie v mnohých štátoch ostáva na nízkej úrovni. Dôvodom je tak nedostatok potrebného materiálu, ako aj konflikty brániace týmto procesom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IRC International Rescue Committee