Nové výťahy v žilinskej nemocnici už fungujú

nemocnica žilina
Interiér novej výťahovej kabíny Foto: FNsP Žilina

Už desiatka moderných výťahov jazdí v pavilónoch žilinskej nemocnice. Kompletnou rekonštrukciou prejdú ešte posledné štyri kabíny s príslušenstvom. Podľa slov generálneho riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Igora Stalmaška znamená modernizácia veľký prínos pre pacientov, zdravotníkov i návštevníkov.

Staré výťahy boli opotrebované, veľmi často sa objavovali poruchy. „Preto bola táto investícia nesmierne dôležitá. Môžeme totiž obnoviť oddelenia, operačné sály, izby, no ak sa k nim pacient nevie bezpečne a komfortne dostať, vezie sa vo výťahu, ktorý sa môže každú chvíľu zaseknúť, ťažko hovoriť o zlepšení,“ zdôraznil Stalmašek.

nemocnica žilina
Interiér novej výťahovej kabíny vo FNsP Žilina Foto: FNsP Žilina

Stavebné práce spolu s dodaním a montážou vysúťažila nemocnica vo verejnom obstarávaní. Celková výška dosiahla 695 892 eur zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR.

Rekordman zo 60. rokov doslúžil

Svoju poslednú cestu má tak za sebou aj pôvodne najstarší verejne dostupný lôžkový výťah v pavilóne pediatrie.

„Do prevádzky bol uvedený v roku 1964, takže jazdil viac ako polstoročie, čo bolo viditeľné a, bohužiaľ, i citeľné na jeho technickom a tiež vizuálnom stave. Napriek histórii, ktorú má za sebou, sme sa s ním však veľmi radi rozlúčili. Dnes už je na jeho mieste nový moderný výťah,“ uviedol I. Stalmašek.

Každá vymenená kabína je po novom vybavená LED osvetlením a stanice umožňujú sledovať aktuálnu polohu a smer pohybu výťahu.

„Symboly pre slabozrakých a nevidiacich, zvukové funkcie či dvere s automatickým otváraním zase vychádzajú v ústrety zdravotne postihnutým návštevníkom,“ priblížil vedúci hospodársko-technického odboru FNsP Žilina Eduard Dorčík.

Štyri ešte na rekonštrukciu čakajú

Takto vybavené výťahy môžu návštevníci využiť už v pavilóne Liečebne dlhodobo chorých a psychiatrie (3 lôžkové), pediatrie (1 lôžkový), urológie (1 osobný), gynekológie a pôrodníctva (1 osobný a 1 lôžkový) a pri internom oddelení (2 osobné a 1 lôžkový).

Rekonštrukcia čaká ešte lôžkový výťah v pavilóne urológie, jeden lôžkový a jeden osobný v pavilóne gynekológie a pôrodníctva a posledný lôžkový výťah pri internom oddelení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard DorčíkIgor Stalmašek
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina