Bittó Cigániková kritizuje koaličné poslankyne, ich návrh novely zákona o pohrebníctve bol snahou obmedziť interrupcie

Jana Bittó Cigániková
Jana Bittó Cigániková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Návrh novely zákona o pohrebníctve, ktorú do parlamentu predložili koaličné poslankyne Národnej rady (NR) SR Anna Andrejuvová (OĽaNO) a Eva Hudecová (Sme rodina), vytváral nové povinnosti pre nemocnice.

Pohreb pre potratený plod

Predkladateľky sa návrhom snažili obmedziť poskytovanie interrupcií. Vyplýva to zo stanoviska predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej (SaS). Návrh neprešiel stredajším hlasovaním parlamentu.

Koaličné poslankyne chceli v novele zákona vymedziť, aby nemocnice povinne zabezpečovali pohreb potratenému alebo predčasne odňatému ľudskému plodu.

Problematický prístup k interrupciám

Malo sa tak stať v prípade, ak rodič nepožiadal o jeho vydanie alebo plod sa nepoužil na vedecké účely či výučbu. Predkladateľky navrhovali podľa Bittó Cigánikovej nové povinnosti nemocniciam práve v čase finančných problémov zdravotníckych zariadení.

„Snažia sa vytvoriť väčšie náklady a väčšie problémy, aby jednoducho neposkytovali interrupciu, ktorá je dnes legálnou službou reprodukčného zdravia, ku ktorej by mali podľa zákona mať prístup všetky ženy,“ povedala predsedníčka zdravotníckeho výboru. Návrh označila za kreatívny spôsob obmedzenia interrupcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna AndrejuvováEva HudecováJana Bittó Cigániková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR