Novú nemocnicu v Martine by mali vybudovať do troch rokov za 250 mil. eur

UNM
Novovybudovaný chirurgický pavilón Univerzitnej nemocnice Martin | Foto: SITA/Milo Fabian

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera by sa na spolufinancovaní výstavby nemocnice mohla podieľať Európska investičná banka

Nová univerzitná nemocnica v Martine by mala vyrásť do troch rokov a stáť by mala 200 mil. až 250 mil. eur aj s kompletným vybavením. Na štvrtkovom brífingu v Univerzitnej nemocnici Martin to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

„Nie je to žiadna nová myšlienka, na tomto zámere sa pracuje už asi štyri roky. V krátkom čase predložíme materiál do medzirezortného pripomienkového konania a následne na vládu,“ povedal Drucker.

„V areáli alebo v blízkosti Jesseniovej fakulty chceme vybudovať úplne novú univerzitnú nemocnicu, ktorá by spĺňala najnovšie požiadavky na vzdelávanie, ale aj na vysokošpecializované pracoviská. Očakávame, že nemocnica by mohla byť dokončená na kľúč do troch rokov,“ dodal minister.

Podľa ministra by sa na spolufinancovaní výstavby nemocnice mohla podieľať Európska investičná banka.

Projekt by mal ešte pred schvaľovaním vo vláde vyhodnotiť aj Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze, následne do konca februára plánuje Drucker materiál predložiť na rokovanie vlády.

Časť priestorov si nechajú

Novú nemocnicu by mali vybudovať v blízkosti Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a postupne by mala nahradiť súčasné priestory univerzitnej nemocnice.

Časť súčasných, už zrekonštruovaných priestorov, si plánuje nemocnica ponechať a postupne upraviť pre paliatívne lôžka.

Riaditeľ univerzitnej nemocnice Dušan Krkoška chce do nových priestorov pritiahnuť aj skúsených odborníkov.

„V nemocnici budú najmä akútni pacienti a bude tam maximálne efektívne využívané každé lôžko. Tešíme sa, že budeme môcť ukázať, že je možné manažovať akútnych pacientov na európskej úrovni,“ povedal Krkoška.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin