NÚDCH zakúpil robotický operačný mikroskop a dobudoval spinálne centrum

Kalavská, Kužela
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. | Foto: SITA/Branislav Bibel
Detského pacienta podľa ministerky už nebudú musieť transportovať na iné pracoviská.

Zakúpením nového zobrazovacieho zariadenia Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dobudoval Spinálne centrum NÚDCH. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval lekár ústavu Bruno Rudinský.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská uviedla, že vďaka mikroskopu môžu detských pacientov ošetrovať v detskej nemocnici.

„Detský pacient už teraz nebude musieť byť transportovaný na iné pracoviská, čím sa zvýši komfort ako pacienta, lekárov, tak aj rodinných príslušníkov,“ povedala ministerka.

Unikát aj medzi okolitými krajinami

Ide o prvé takéto zariadenie na Slovensku, nemajú ho ani susedné krajiny. Po Spinálnom centre NÚDCH chce ústav vybudovať aj detské chirurgické neurocentrum.

Mikroskop podľa Rudinského umožní perfektné osvetlenie, zväčšenie a možnosť asistencie.

„Všetko toto smeruje k bezpečnosti,“ dodal.

Nové zariadenie umožní zobrazovanie na externej obrazovke v rozlíšení 4K, ale aj trojrozmerné zobrazovanie.

Vidí aj za roh

Podľa Rudinského je jeho významná pridaná hodnota aj v endoskopickom zariadení, ktoré umožňuje aj nazretie „za roh“. Endoskop má totiž 45-stupňový uhol zobrazenia.

Pri použití zariadenia sa dajú využiť aj tzv. špeciálne moduly na zobrazenie nádoru na mozgu alebo mieche. Iný modul zobrazí mozgové cievy pri súčasnom znázornení prietoku krvi počas operácie.

Zobrazovacie robotické zariadenie stálo 525 tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty. Nemocnica si ho vysúťažila sama, nebolo súčasťou centrálneho obstarávania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno Rudinský
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb