Odborové združenie sestier víta iniciatívu OZ KOVO v dôchodkovej oblasti

Monika Kavecká
Monika Kavecká | Foto: SITA / Urban Klement

Odbory sestier a pôrodných asistentiek sú za stanovenie maximálneho veku odchodu do dôchodku a za vytvorenie zákonných možností pre skorší odchod do starobného dôchodku bez krátenia sumy dôchodku.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) podporuje iniciatívu OZ KOVO v dôchodkovej oblasti, ktoré je za stanovenie maximálneho veku odchodu do dôchodku a za vytvorenie zákonných možností pre skorší odchod do starobného dôchodku bez krátenia sumy dôchodku. Informovalo o tom odborové združenie v piatok.

„Negatívne údaje a trendy v demografii nie je možné riešiť zvyšovaním veku odchodu do dôchodku, zvlášť ak nie je stanovený strop. Predstava 68-ročnej zdravotnej sestry či ošetrovateľa, ktorý podáva rovnaký výkon ako jeho 35-ročný kolega, je utopistická,“ zdôvodnil predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Dôchodkový systém si vyžaduje komplexný pohľad

Dôchodkový systém potrebuje vzhľadom na demografiu podľa nej zodpovedný komplexný pohľad, dlhodobú celospoločenskú dohodu a reformu s výhľadom do vzdialenejšej budúcnosti.

„Súčasťou riešenia musí byť aj cieľ prírastku počtu obyvateľov Slovenska vďaka rodinnej politike, čím vzrastie počet daňových poplatníkov, ktorí budú prispievať staršej generácii na dôchodky s prípadnou motivačnou asignáciou časti odvodov pre svojich rodičov,“ dodala Kavecká.

Riešení postupne sa zhoršujúcej situácie sa podľa nej ponúka viacero. „Vítame aktivitu OZ KOVO v týchto dôchodkových otázkach, ktoré sa bytostne dotýkajú aj nás, sestier a pôrodných asistentiek,“ uzatvorila Kavecká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek