Odštartovala konferencia o budúcej podobe svetového trhu s tabakom, hostí ju Panama

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tabak a cigarety
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Paname sa v pondelok začína desiata konferencia zmluvných strán (COP10) Rámcového dohovoru o kontrole tabaku (the Framework Convention on Tobacco Control – FCTC).

Stretnutie, ktoré má určiť ďalšie smerovanie v oblasti boja proti fajčeniu, ako i narastajúcemu problému s nelegálnym trhom bolo pôvodne naplánované na koniec novembra minulého roka. Jeho konaniu však zabránili nepokoje v hostiteľskej krajine.

Na podujatí sa zúčastní viac ako 1 900 delegátov zo 182 krajín sveta.

Regulácia nových produktov

Očakávaným jablkom sváru má byť diskusia o regulácii nových produktov, ako sú elektronické cigarety, bezdymové tabakové produkty a ďalšie nové alternatívy klasických cigariet.

Zatiaľ čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nich vidí hrozbu a odporúča vládam, aby k nim pristupovali rovnako ako k tradičným cigaretám, zástancovia politiky znižovania rizika upozorňujú, že ide o účinnú alternatívu pre fajčiarov, ktorí sa nedokážu vzdať svojej závislosti, pričom vedecké štúdie potvrdili ich nižšiu škodlivosť.

WHO nedávno zverejnila správu o vývoji fajčenia vo svete. Jeho miera vo svetovej populácii sa podľa správy za uplynulú generáciu znížila.

Kým ešte v roku 2000 siahal po cigarete jeden z troch obyvateľov planéty, teraz je to jeden z piatich, konštatuje správa WHO.

Kde je najnižšia miera fajčenia

Celkový pokles fajčiarov z 1,36 na 1,25 miliardy prichádza napriek tvrdeniam WHO, že tabakový priemysel naďalej ovplyvňuje globálnu zdravotnú politiku vo svoj prospech.

Počet užívateľov bezdymových tabakových výrobkov WHO vyčíslila na 362 miliónov. Údaje v správe tiež, bez ďalšieho komentára zo strany WHO, ukázali, že do roku 2030 budú mať zďaleka najnižšiu mieru fajčenia v Európe Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Teda krajiny, kde je podpora alternatívnych produktov súčasťou vládnych stratégií na boj s fajčením. Práve z týchto krajín preto zaznieva častá kritika postojov WHO.

Briti odmietajú návrhy WHO

Skupina britských poslancov z rôznych frakcií preto pred plánovaným stretnutím v Paname vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Leadsomovú, aby odmietla návrhy, ktoré chce WHO presadiť do Rámcového dohovoru o kontrole tabaku.

Podľa poslancov je „nesmierne dôležité, aby vláda prístup Británie k znižovaniu rizika obhájila aj na COP10“. Úplne pritom odmietajú, aby WHO zasahovala do zdaňovania a regulácie.

„Zdanenie menej škodlivých alternatív, ako sú zahrievané tabakové výrobky alebo e-cigarety, je kontraproduktívne a mohlo by výrazne brániť snahám o výmenu. Nie je úlohou WHO, aby nám hovorila, ako máme stanoviť sadzbu dane,“ vyhlásil konzervatívec Andrew Lewer.

WHO nemá žiadne právomoci nad národnými reguláciami, jej návrhy sú iba odporúčaniami, vlády ich však zvyknú zohľadňovať.

Rámcový dohovor WHO FCTC, ktorý podpísalo 182 zmluvných strán, nadobudol platnosť v roku 2005.

S kritikou sa pritom stretáva forma organizácie stretnutí, ktoré sa konajú s limitovaným prístupom médií.

Na rozdiel od iných globálnych konferencií pod patronátom OSN, ako napríklad tej o klimatických zmenách, nie sú tiež k diskusii prizvaní predstavitelia samotného priemyslu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrew Lewer
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia