Omikron potvrdili už aj v Taliansku, Nemecku a Holandsku, nakazení prišli z juhu Afriky

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, Kira Hofmann/dpa via AP.
  • aktualizované 28. novembra, 14:38

Taliansko a Nemecko už tiež potvrdili nákazu variantom koronavírusu omikron. Talianska tlačová agentúra LaPresse uviedla, že infekciu novým variantom potvrdili u muža z Neapola, ktorý sa 11. novembra cez Rím vrátil zo služobnej cesty v Mozambiku.

Zintenzívnenie testovania a sekvenovania

Pozitívne výsledky testu majú aj piati členovia jeho rodiny, vrátane dvoch detí navštevujúcich školu. Všetci sú v izolácii, cítia sa dobre a majú iba mierne symptómy. Talianske ministerstvo zdravotníctva vyzvalo všetky regióny, aby zintenzívnili trasovanie a sekvenovanie vírusu s cieľom odhaľovať prípady nového variantu.

V Nemecku variant omikron potvrdili u dvoch ľudí, ktorí prileteli z Juhoafrickej republiky 24. novembra. Konštatoval to mníchovský Inštitút Maxa von Pettenkofera. Šéf inštitútu Oliver Keppler povedal, že sekvenovanie ešte len musia dokončiť, ale je „nepochybne preukázané, že ide o tento variant,“ informovala nemecká tlačová agentúra DPA.

Holandsko potvrdilo 13 prípadov

Holandsko potvrdilo 13 prípadov infekcie novým variantom koronavírusu omikron. Holandský úrad verejného zdravotníctva uviedol, že doteraz variant omikron zistili u 13 ľudí, ktorí do krajiny pricestovali leteckou dopravou z Juhoafrickej republiky.

Títo ľudia patria do skupiny 61 cestujúcich, ktorí mali pozitívne výsledky testov na koronavírus v piatok po prílete na letisko Schiphol v Amsterdame. Okamžite ich dali izolácie, väčšinu do neďalekého hotela, a robí sa sekvenovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom