Oxfordská univerzita bude vakcínu od AstraZeneca testovať na deťoch, potrebuje stovky dobrovoľníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie
Foto: Ilustračné, www.istockphoto.com

Oxfordská univerzita plánuje po prvý raz testovať na deťoch vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinula v spolupráci s firmou AstraZeneca. Test bude vyžadovať účasť 300 dobrovoľníkov vo veku 6 až 17 rokov. Do 240 z nich dostane očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 a zvyšok kontrolnú vakcínu proti meningitíde.

Vedúci výskumník testovania oxfordskej vakcíny Andrew Pollard vysvetlil, že hoci väčšina detí s ochorením COVID-19 nemá vážny priebeh, „je dôležité stanoviť bezpečnosť a imunitnú odpoveď na vakcínu u detí a mladých ľudí, pretože pre niektoré deti môže byť očkovanie prospešné“. Test by mal podľa jeho slov pomôcť politikom pri rozhodovaní, či v budúcnosti rozšíriť masové vakcinačné programy aj na deti v rámci snahy o bezpečnosť v školách a rozsiahlejší boj s vírusom.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Očkovaciu látku AstraZeneca a Oxfordskej univerzity schválili už vo viac ako 50 krajinách sveta, dosiaľ na použitie u ľudí nad 18 rokov.

Vakcínu proti COVID-19 testujú na deťoch aj ďalšie farmaceutické firmy. Pfizer, ktorého látka už je povolená na použitie u ľudí od 16 rokov, začal v októbri svoju látku testovať na deťoch od 12 rokov. K podobnému kroku v decembri pristúpila aj firma Moderna.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AstraZenecaModernaPfizer