Pandémia koronavírusu môže dopomôcť aj k epidémiám osýpok, viacero štátov odložilo očkovanie

osýpky, kiahne
Foto: ilustračné, Getty Images

Pandémia koronavírusu by mohla mať za následok nové epidémie osýpok. Dôvodom je odkladanie očkovacích programov. Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) by preto až 117 miliónov detí v 37 krajinách nemuselo byť zaočkovaných načas. Keďže osýpky sú vysoko nákazlivé, aj malý pokles očkovania môže mať výrazný dopad.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môžu očkovacie kampane dočasne prerušiť tie krajiny, ktoré ochorenie neregistrujú. Z dôvodu pandémie koronavírusu už očkovanie odložilo 24 štátov: Bangladéš, Brazília, Bolívia, Kambodža, Čad, Čile, Kolumbia, Džibutsko, Dominikánska republika, Konžská demokratická republika, Etiópia, Honduras, Kazachstan, Kirgizsko, Libanon, Maldivy, Mexiko, Nepál, Nigéria, Paraguaj, Somálsko, Južný Sudán, Ukrajina a Uzbekistan.

Viac o téme: Koronavírus

Pribudnúť však môžu aj ďalšie, varuje UNICEF. Lídrov štátov organizácia v takomto prípade vyzvala, aby najzraniteľnejším členom spoločnosti následne zabezpečili vakcíny proti osýpkam tak rýchlo, ako to len pôjde.

„Prerušením pravidelného očkovania stúpne u detí riziko nakazenia sa smrteľnými chorobami, zvýši sa súčasný tlak na zdravotnícke systémy štátov a hroziť bude druhá pandémia infekčných ochorení,“ upozornila hovorkyňa Joanna Rea.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSNWHO Svetová zdravotnícka organizácia