V Pezinku majú novú dialýzu a nefrológiu

Pezinok_dialyza.jpg
Vedúca lekárka dialýzy Zlata Pastvová (vľavo) vyšetruje pacientku. Foto: B. Braun Avitum

Spoločnosť B. Braun Avitum otvorila v Pezinku nové moderné dialyzačné stredisko a nefrologickú ambulanciu. Ako informovala spoločnosť, investície dosiahli 700 tisíc eur.

V súčasnosti sa v Pezinku dialyzuje už 30 pacientov a nefrologická ambulancia sa stará o takmer 250 ľudí.

Ako uviedol riaditeľ spoločnosti Petr Macoun, nová dialýza zásadným spôsobom uľahčí život pacientom s ochorením obličiek. Dialyzačné stredisko a nefrologická ambulancia regiónu doposiaľ chýbali a teraz pacientom buď celkom odpadne, alebo sa zásadne skráti dochádzanie.

Po mesiaci 30 dialyzovaných

„Po mesačnej prevádzke má stredisko už viac než 30 dialyzovaných pacientov. Pezinok je šestnástym dialyzačným strediskom B. Braun Avitum na Slovensku, dodal Macoun.

Dialyzačné stredisko začalo svoju prevádzku v októbri. Samotná stavba trvala zhruba tri mesiace, potom prišla na rad inštalácia zdravotníckych technológií a ďalšie vybavovanie pre personál i pacientov.

Súčasťou strediska sú tiež novovytvorené parkovacie miesta na Záhradnej ulici.

Otvorené aj v sobotu

„Personálne zaisťuje prevádzku deväť sestier a traja lekári, ktorí medzi sebou kombinujú znalosti z nefrológie, interny, sonografie a imunológie,“ priblížila vedúca lekárka novej dialýzy Zlata Pastvová.

Nové stredisko je rozdelené na dve časti. Samostatný vchod má nefrologická ambulancia. Druhou časťou je dialyzačné stredisko s dvanástimi lôžkami. Ďalšie zázemie tvoria priestory pre pacientov, šatňa a sociálne zariadenie.

Technologická časť potom poskytuje úpravňu vody s reverznou osmózou. Tá vytvára tzv. ultračistú vodu, ktorá je pre úspešnú dialyzačnú liečbu kľúčová.

Pacienti môžu nové stredisko využívať v pondelok, v stredu a v piatok v dvoch zmenách od 6:30 do 18:30 a tiež v utorok, vo štvrtok a v sobotu od 6:30 do 13:30.

Spádová oblasť Pezinku tvorí zhruba štyridsaťkilometrový rádius.

Spolupracujú aj s ďalšími lekármi

Úspešná starostlivosť o pacientov je podmienená aj dobrou spoluprácou s okolitými lekármi. Tí boli o novovzniknutých možnostiach pre pacientov informovaní.

Chronické ochorenie obličiek ide aj ruka v ruke s ďalšími zdravotnými komplikáciami.

„Spoluprácu s ďalšími odborníkmi považujem za kľúčovú. Do ambulancie a na dialýzu k nám posielajú pacientov praktickí lekári i špecialisti, napríklad diabetológovia a internisti,“ povedala Pastvová.

Pacienti, ktorí napríklad prekonajú infarkt myokardu alebo cievnu mozgovú príhodu, trpia aj poruchami malých tepien, kam patrí i poškodenie vlásočníc vnútri obličkových teliesok. „Takže i spolupráca s kardiológmi je dôležitá,“ uzavrela Pastvová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom