Po novom koronavíruse hlási Čína aj prípad bubonického moru

Koronavírus v iránskom Teheráne
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP)

Čínske úrady prijali preventívne opatrenia po tom, čo v meste Bajannur v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko potvrdili jeden prípad bubonického moru.

Podľa správ štátnych médií sa pacient, ktorý je pastierom, nachádza v karanténe v stabilizovanom stave. Zdravotníci skúmajú aj ďalší podozrivý prípad, uviedli čínske noviny Global Times.

Stále nie je známe, ako sa pacient nakazil

Prvý podozrivý prípad sa vyskytol v sobotu v nemocnici v meste Bajannur. Stále nie je známe, ako a prečo sa pacient nakazil. Druhý prípad sa týka 15-ročného chlapca, ktorý sa zjavne dostal do kontaktu so svišťom, ktorého ulovil pes.

Viac o téme: Koronavírus

Úrady v tejto súvislosti vydali výstrahu, ktorá zakazuje lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu prenášať mor. Zároveň vyzvali verejnosť, aby nahlásila podozrivé prípady. Opatrenia ostanú v platnosti do konca roka.

Jednoduchá liečba antibiotikami

Bubonický mor (nazývaný aj žľazový alebo čierny mor) spôsobuje bakteriálna infekcia. Kedysi išlo o jedno z najobávanejších ochorení na svete, dnes sa však už dá pomerne jednoducho liečiť antibiotikami.

Na svedomí má jednu z najhorších epidémií v histórii ľudstva, ktorá si v 14. storočí v Afrike, Ázii a Európe vyžiadala približne 50 miliónov obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom