Po tridsiatich rokoch je skelet Rázsoch už preč, budovy zbúrali

Rázsochy
Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nikdy nedostavaná budova nemocnice na bratislavských Rázsochách je definitívne minulosťou. Ako dnes oznámilo ministerstvo zdravotníctva, skelet rozostavanej stavby je už odstránený.

„Nasledovať bude búranie podpovrchových priestorov, rekognoskácia a skúšky základových dosiek pod najväčšími objektmi,“ uviedol premiér Peter Pellegrini, poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Ruch na stavenisku tak neutíchol. Stále sa spracováva betón, železo, triedi a odváža sa odpad, betónový recyklát a železo. Práce podľa ministerstva pokračujú v súlade s harmonogramom.

Tŕnistá cesta Rázsoch

Nemocnica Rázsochy mala byť modernou špičkovou nemocnicou. Jej stavba však pre nedostatok financií spomaľovala, až napokon zastala. Oficiálne projekt (v tom čase už v praxi dávno zastavený) stopol vtedajší minister Rudolf Zajac.

Ministerstvo sa vzápätí neúspešne snažilo stavbu predať. Nepomohlo však ani dvojité zníženie ceny. Developerom sa neoplatilo kupovať pozemok, na ktorom strašila kostra nemocničného mamuta. Museli by ju na značné náklady zbúrať a priestor vyčistiť.

Keďže však Bratislava novú nemocnicu potrebovala, niekoľkokrát sa rozbehol jej projekt. Napokon však pre logistické dôvody padli všetky alternatívy a štát sa rozhodol vrátiť k Rázsochám.

Preč so skeletom

Dostavba Rázsoch sa však ukázala byť nereálnou. Chátranie a zrejme aj nekvalitná stavba by si vyžiadali rozsiahle opravy. Navyše projekt zúfalo zastaral, v dnešných podmienkach by nemocnica postavená podľa desaťročia starých plánov bola neudržateľná.

Posudok dospel k záveru, že opravy a dostavba by vyšli drahšie ako zbúranie skeletu. A tak padlo rozhodnutie: stavba pôjde preč a na jej mieste sa postaví úplne nová nemocnica.

Keď skupina Svet zdravia ohlásila výstavbu nemocnice na neďalekých Boroch, Pellegrini koketoval s myšlienkou, že by projekt aj s pozemkom odkúpil štát. Rokovania to dlhé neboli, hneď na prvom stretnutí Svet zdravia takúto myšlienku odmietol.

V auguste minulého roka sa tak premiér mohol rýpadlom zahryznúť do nešťastného skeletu.

Nová nemocnica by sa mala začať stavať na budúci rok. Dostavba je plánovaná na rok 2024.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy