Počet chorých na chrípku klesol o viac ako 19 percent

Chrípka
Foto: Thinkstock.com

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 5,1 percenta. Lekári nahlásili 37 637 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 962 osôb, čo predstavuje 2,6 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (543). Ostatné komplikácie predstavovali zápaly stredného ucha (250) a zápaly pľúc (169). Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

SARI tento týždeň bez obetí

Lekári v 14. týždni nahlásili aj 2 590 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 6,9 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 19,2 percenta.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Lekári hlásili aj tri prípady ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI) – dva prípady zo Žilinského kraja a jeden prípad z Prešovského kraja. V jednom prípade bol potvrdený vírus chrípky A/H1pdm09.

Z celkového počtu prípadov SARI hlásených v 14. týždni nebol hlásený prípad úmrtia. Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo doteraz hlásených spolu 116 prípadov SARI, z ktorých 46 ľudí umrelo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom