Počet chorých na chrípku klesol takmer o šesť percent

Chripka_virus.jpg
Foto: Pixabay.com
Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o viac ako 17 percent

horobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 17,7 percenta. Lekári nahlásili 24 206 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Prešovskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 516 osôb, čo predstavuje 2,1 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (221). Ostatné komplikácie predstavovali zápaly ucha (200) a zápaly pľúc (95). Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Trikrát SARI, no bez úmrtí

Lekári v 16. týždni nahlásili aj 1 402 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 5,8 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 34,2 percenta.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli mladí od 15 do 19 rokov.

Lekári hlásili aj tri prípady ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI) – u 66-ročného a 63-ročného muža a 63-ročnej ženy zo Žilinského kraja. Vo všetkých prípadoch bol potvrdený vírus chrípky A/H1pdm09. Ani jeden pacient nebol očkovaný proti chrípke.

Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo doteraz hlásených 120 prípadov SARI, z ktorých 53 ľudí zomrelo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR