Pohotovostné lekárne budú v každom okrese

Lekaren_stit
Foto: FreeImages.com

Vyplýva to z novely zákona o liekoch, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Podľa právnej úpravy by tiež v prevádzkovaní lekární mali pribudnúť odborníci.

Pohotovostná lekáreň by mala byť otvorená do 23. hodiny v každom okrese. Vyplýva to z návrhu novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Týmto krokom chceme vyriešiť problém, na ktorý občania dlhodobo upozorňujú. A to, že vo večerných hodinách často nemajú možnosť získať liek predpísaný lekárom na pohotovosti, pretože lekárne sú v tom čase už zatvorené. To znamená, že nadväzujeme na pripravované zmeny v pohotovostiach, kde po novom bude pohotovosť prístupná rovnako v každom okrese,“ uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Rezort chce podľa jeho slov, aby ľudia na celom Slovensku mali dostupnú komplexnú zdravotnú starostlivosť a v prípade zhoršenia zdravotného stavu vedeli problém riešiť v každom regióne.

Sprísnia sa podmienky pre zriaďovateľov lekární

Podľa spomínanej novely by tiež v prevádzkovaní lekární mali pribudnúť odborníci.

„Chceme posilniť status lekárne ako odborného pracoviska. Fundovanosť zástupcov lekární prinesie pacientom garanciu kvalitných služieb,“ dodal Drucker.

Verejná lekáreň bude môcť byť po novom zriadená len fyzickou osobou – atestovaným farmaceutom alebo farmaceutom s najmenej päťročnou praxou alebo právnickou osobou, kde odborný zástupca konkrétnej lekárne – tiež atestovaný farmaceut prípadne farmaceut s minimálne päťročnou praxou – bude členom štatutárneho orgánu, vo väčšine prípadov konateľom.

Odborník – farmaceut bude musieť zároveň zastupovať a konať v mene spoločnosti, ktorá prevádzkuje lekáreň.

Rezort zdravotníctva tak vyhovel požiadavke samotných lekárnikov zastúpených Slovenskou lekárnickou komorou.

Cieľom ustanovení je podľa ministerstva zvýšiť odbornú fundovanosť prevádzky lekární, podobne ako je to vo väčšine krajín v Európskej únii a zvýšiť profesionálnu úroveň pri poskytovaní lekárenskej starostlivosti.

Zmeny aj v emergentnom systéme

Ministerstvo pripravilo zmeny aj v emergentnom systéme. Ten je určený iba pre výnimočné prípady a je to nástroj, ktorý má v prípade problému zabezpečiť pacientom liek v stanovenej lehote – do 48 hodín.

Po novom sa v prípade sviatkov hranica na dodanie lieku predĺži na najbližší pracovný deň, čo umožňuje jeho plné využitie aj lekárňami, ktoré nebudú mať cez víkend alebo sviatky pohotovosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom