Pomoc psychiatra využíva čoraz viac ľudí, štatisticky prevládajú ženy, ale problémy u mužov to nezmenšuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Úzkosť, depresia, samovražda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pomoc odborníka na duševné zdravie v minulom roku využilo 240-tisíc poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Oproti roku 2019 je to viac o 37-tisíc ľudí, čo predstavuje nárast o 19 %.

Avšak mnoho ľudí odborníka nevyhľadá a zostáva bez pomoci. Podľa štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera pomoc psychiatra vyhľadáva viac žien, než mužov. Uviedol to PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky.

Muži na tom nie sú lepšie

„Najčastejšie ide o ženy nad 40 rokov. Najväčší nárast v návštevách v roku 2022 však vidíme vo vekovej skupine mladistvých a žien po prahu dospelosti, teda medzi 15. a 19. rokom života,“ uviedol Štepiansky.

Hoci zo štatistík horšie vychádzajú ženy, podľa lekárov sú v skutočnosti psychické problémy u mužov minimálne rovnako časté.

Psychiatra ale vyhľadá máloktorý muž, svoje problémy sa snažia riešiť skôr u lekárov internistov, gastroenterológov či neurológov. Ženy sa o svoje zdravie starajú zodpovednejšie, a preto aj skôr vyhľadajú pomoc psychiatra.

„Muži často cítia spoločenský tlak a očakávania, že budú živiteľmi rodiny, zabezpečovateľmi jej potrieb a že v práci by mali byť na vedúcej pozícii. Zlyhanie v týchto úlohách môže spôsobiť stratu sebaúcty. Postupne sa im do duše môžu vkrádať pocity úzkosti, depresie. Tabuizovať tieto problémy je krátkozraké, namiesto toho treba vyhľadať odbornú pomoc,“ dodáva Štepiansky.

Mladí berú antidepresíva

Po antidepresívach čoraz častejšie siahajú mladšie vekové skupiny, kde stúpla spotreba antidepresív o viac ako polovicu. Vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov dokonca až o 107 %. Najviac sa na tomto náraste podieľajú práve dievčatá a ženy.

Viaceré výskumy a odborníci vysvetľujú tento fakt pandémiou, ale aj vidia za ním aj plynulé pokračovanie trendu rastúcej spotreby antidepresív v posledných rokoch. Situácia je podobná aj v okolitých krajinách.

Pri ľahkých depresiách pomáha psychoterapia. Jej online forma je rovnako účinná ako osobné stretnutie.

Pri stredne ťažkých depresiách je už vhodné kombinovať psychoterapiu a farmakologickú liečbu. Ťažké depresívne stavy si už bez liekov ťažko poradia.

Liečba je individuálna

Široké spektrum dostupných účinných a bezpečných antidepresív umožňuje ušiť liečbu pacientovi na mieru. Teda individuálne podľa jeho potrieb – ťažkostí, veku, sprievodných ochorení.

„V živote sa objaví mnoho ťažkostí a problémov. Tie, prirodzene, vyvolávajú neistotu, smútok, hnev, úzkosť. Ak tieto pocity pretrvávajú dva týždne a viac, dlhodobo ovplyvňujú výkon, vzťahy a prežívanie, už je potrebné vyhľadať odborníka. Vždy radšej skôr než neskoro. Pomocnú ruku radi online podajú odborníci na duševné zdravie zo združení Hedepy a ksebe,“ uzavrel Štepiansky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa