Poprad bude cez víkend patriť prvej pomoci

resuscitácia prvá pomoc
Foto: GettyImages

Dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža (SČK) si cez víkend zmerajú sily v poskytovaní prvej pomoci. Ako informoval SČK, 28 tímov sa stretne v Poprade na Memoriáli Vladimíra Harineka.

Celoslovenská súťaž prvej pomoci SČK má dlhú históriu. Tento rok je to už jej 27. ročník. Nesie meno lekára – záchranára, ktorý počas služby tragicky zahynul pri leteckej havárii. Vladimír Harinek bol nadšencom a propagátorom laickej prvej pomoci.

Slovenský Červený kríž je súčasťou Integrovaného záchranného systému SR. Táto celoslovenská súťaž je akousi generálkou. Tie najlepšie tímy na nej majú možnosť ukázať, ako poskytnúť prvú pomoc, ale aj následné činnosti, ako je asistencia pri evakuácii či základná laická psychosociálna podpora pri hromadných nešťastiach,“ vysvetľuje prezident SČK Viliam Dobiáš.

Verejnosť je vítaná

Úlohou päťčlenných súťažných tímov je úspešne vyriešiť osem úloh.

Desiatky figurantov a maskérov budú celý deň vytvárať čo najreálnejšie pôsobiace simulované situácie. Zachovať si chladnú hlavu a správne zareagovať nebude preto jednoduché. Na výkon záchranárov – laikov bude na každom súťažnom stanovišti dozerať niekoľko rozhodcov.

Samotná súťaž začína v sobotu 22. júna o 8:00 ráno v širšom centre mesta Poprad. „Príďte sa pozrieť a inšpirujte sa. Naučiť sa poskytovať prvú pomoc zvládne naozaj každý,“ pozýva verejnosť SČK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vi.iam Dobiáš
Firmy a inštitúcie SČK Slovenský Červený Kríž