Popradskí záchranári chcú využiť zisk z prevádzkovania MOM na kúpu 10 defibrilátorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Defibrilátor
Záchranári pod Tatrami chcú zo zisku z prevádzkovania MOM kúpiť defibrilátory. Foto: ilustrčné, Gettyimages

Popradskí záchranári použijú zisk z prevádzkovania svojho mobilného odberového miesta (MOM) na pomoc rodinám v núdzi a nákup desiatich automatických externých defibrilátorov.

Ako informoval predseda občianskeho združenia Záchrana František Majerský, financie poskytnú piatim popradským rodinám. Defibrilátory chcú rozmiestniť po okrese. Prvý z nich je už v obci Gánovce, ďalšie získajú napríklad obce Jánovce a Vydrník.

Naplánované rozdelenie zisku 

Fungovanie MOM pod Tatrami sa spolu so stovkami ďalších na Slovensku po mesiacoch skončilo. V Poprade bolo v prevádzke od februára tohto roka. Miestni záchranári zriadili MOM, aby sprístupnili antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 čo najväčšiemu počtu Popradčanov a ľuďom z okolia.

Viac o téme: Koronavírus

„Pandémia bola a stále je veľkou hrozbou, ktorú sme doposiaľ nepoznali. Priniesla milióny obetí na ľudských životoch po celom svete, no umierali aj naši blízki a známi. Testovacie miesta boli potrebné, aby sme pandémiu dostali pod kontrolu,” vysvetlil ďalej Majerský. Už v úvode otvorenie MOM plánovali záchranári, že zisk rozdelia tam, kde to bude potrebné.

Zvládne ich aj laik

Automatické externé defibrilátory (AED) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz. Všetky defibrilátory sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja.

Okamžite vie vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu a prepočíta aj hmotnosť podľa odporu ľudského tela. „Prístroj krok po kroku sprevádza laika, čo je potrebné robiť v prípade zlyhania srdca, až do príchodu záchrannej služby,” uzavrel Majerský.

Cez 80 umiestnených defibrilátorov 

Občianske združenie Záchrana doteraz umiestnilo viac ako osemdesiat AED defibrilátorov po celom Slovensku na verejne prístupných a frekventovaných miestach.

Pod Tatrami je známe aj tým, že organizuje verejné zbierky pre rodiny zosnulých záchranárov či rôzne benefičné podujatia. Zameriava sa aj na tie rodiny zosnulých záchranárov, ktorým zobral život COVID-19.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Majerský