Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty.jpg
Foto: Pixabay.com
15. 08. 2018 9:34 Legislatíva od vZdravotnictve.skSITA

Poskytovatelia sa budú môcť zbaviť papierovej dokumentácie

Poskytovatelia nebudú musieť viesť zdravotnú dokumentáciu zároveň v elektronickej aj listinnej podobe. Podľa predkladacej správy k návrhu novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme bude stačiť, ak ju budú mať len v elektronickej podobe. Návrh novely, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, vypracovalo ministerstvo zdravotníctva. Novelou reaguje na spustenie elektronického zdravotníctva.

Navrhuje sa v nej aj úprava prístupov zdravotníckych pracovníkov k zdravotným údajom v elektronickej zdravotnej knižke, zmena spôsobu zapisovania a rozsahu zapisovaných údajov do pacientskeho sumára, zmena v procese vydávania elektronických preukazov zdravotníckeho pracovníka, ako aj vydávanie elektronických preukazov pracovníka v zdravotníctve.

Zjednodušenie pri štatistike

Novela má upraviť aj ustanovenia o odovzdaní zdravotnej dokumentácie a jej prevzatí do úschovy. Nová úprava by mala vypustiť štatistické spracúvanie lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu na účely zdravotného poistenia.

Keďže poskytovatelia lekárenskej starostlivosti sa už zapojili do národného zdravotníckeho informačného systému, zavedie sa nový systém úhrady za poskytnutú lekárenskú starostlivosť, a to na základe dispenzačných záznamov.

Bude stačiť odporúčanie ošetrujúceho lekára

Novela ďalej spresní ustanovenia o viacnásobnom elektronickom recepte. Lekár ho môže napísať pri prepustení pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti a predpísať mu zdravotnícku pomôcku, liek alebo dietetickú potravinu v počte balení potrebných na liečbu pacienta v trvaní 30 dní. Za odporúčanie odborného lekára sa pri predpise bude považovať aj odporúčanie ošetrujúceho lekára, ktoré bude uvedené v prepúšťacej správe.

Priebežné spracovanie pripomienok by sa malo skončiť 3. septembra 2018.

Odporúčané články

Ministerstvo pozastavilo oddlžovanie jednej nemocnice V slovenských nemocniciach bude Deň čistých rúk

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X