Poskytovatelia sa budú môcť zbaviť papierovej dokumentácie

Dokumenty.jpg
PPA poskytuje pri vyšetrovaní prípadov plnú súčinnosť NAKA, polícii a prokuratúre. Foto: ilustračné, Pixabay.com

Poskytovatelia nebudú musieť viesť zdravotnú dokumentáciu zároveň v elektronickej aj listinnej podobe. Podľa predkladacej správy k návrhu novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme bude stačiť, ak ju budú mať len v elektronickej podobe. Návrh novely, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, vypracovalo ministerstvo zdravotníctva. Novelou reaguje na spustenie elektronického zdravotníctva.

Navrhuje sa v nej aj úprava prístupov zdravotníckych pracovníkov k zdravotným údajom v elektronickej zdravotnej knižke, zmena spôsobu zapisovania a rozsahu zapisovaných údajov do pacientskeho sumára, zmena v procese vydávania elektronických preukazov zdravotníckeho pracovníka, ako aj vydávanie elektronických preukazov pracovníka v zdravotníctve.

Zjednodušenie pri štatistike

Novela má upraviť aj ustanovenia o odovzdaní zdravotnej dokumentácie a jej prevzatí do úschovy. Nová úprava by mala vypustiť štatistické spracúvanie lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu na účely zdravotného poistenia.

Keďže poskytovatelia lekárenskej starostlivosti sa už zapojili do národného zdravotníckeho informačného systému, zavedie sa nový systém úhrady za poskytnutú lekárenskú starostlivosť, a to na základe dispenzačných záznamov.

Bude stačiť odporúčanie ošetrujúceho lekára

Novela ďalej spresní ustanovenia o viacnásobnom elektronickom recepte. Lekár ho môže napísať pri prepustení pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti a predpísať mu zdravotnícku pomôcku, liek alebo dietetickú potravinu v počte balení potrebných na liečbu pacienta v trvaní 30 dní. Za odporúčanie odborného lekára sa pri predpise bude považovať aj odporúčanie ošetrujúceho lekára, ktoré bude uvedené v prepúšťacej správe.

Priebežné spracovanie pripomienok by sa malo skončiť 3. septembra 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR