Pre farmafirmy začínajú platiť prísnejšie pravidlá

Lieky_3c.jpg
Foto: Pixabay.com

Od tohto roka platia transparentnejšie pravidlá pri zverejňovaní výdavkov farmaceutických firiem. Vyplýva to z novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá nadobudla účinnosť. Ako uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, cieľom úpravy je zvýšenie transparentnosti vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníckymi pracovníkmi.

Farmaceutické spoločnosti budú každý polrok predkladať Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) správu o výdavkoch na propagáciu, marketing a na peňažné a nepeňažné plnenia, poskytnutých zdravotníckym pracovníkom priamo alebo nepriamo prostredníctvom tretej osoby, za predchádzajúci kalendárny polrok.

„Lekári aj farmaceutické firmy mali povinnosť zverejňovať údaje už od roku 2011, zákon sa však nesprávne aplikoval, preto ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Transparency International Slovakia pripravilo nové pravidlá, ktoré obmedzia priestor pre nekalé konanie,“ poznamenal hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla.

Zdravotnícky pracovník nebude mať podľa nových pravidiel žiadnu administratívnu záťaž, táto povinnosť sa prenáša na farmaceutické spoločnosti. Cieľom tohto opatrenia je podľa Bublu obnoviť rešpekt a posilniť dôveru k zdravotníctvu, práve zvyšovaním transparentnosti jednotlivých procesov v zdravotníctve.

„Táto novela zaradila SR medzi top krajiny v oblasti transparentnosti vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníkmi,“ dodal Bubla.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň v novom roku začne aj s referencovaním cien zdravotníckych pomôcok. Podľa Bublu analýzy predpokladajú, že uvedené opatrenie môže znamenať úsporu 7 až 20 miliónov eur, čiže 5 až 14 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom