Prešovská nemocnica má novú techniku na diagnostiku ochorení hlavy a krku

nemocnica prešov
Foto: FNsP J.A. Reimana Prešov

Ambulancia oddelenia otorinolaryngológie, hlavy a krku Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má novú vyšetrovaciu jednotku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, nová vyšetrovacie jednotka slúži na diagnostiku pre pacientov s ochoreniami hlavy a krku. Nahradila doterajšiu jednotku, ktorá slúžila od roku 2004.

Novinka stála 71 600 eur s DPH.

nemocnica prešov

„Nová vyšetrovacia jednotka má maximálnu možnú výbavu, vďaka čomu má obrovské diagnostické možnosti. Obsahuje množstvo nadstavieb,“ uviedla Cenková.

Ako dodal primár oddelenia otorinolaryngológie (ORL) Slavomír Straka, ide napríklad o zabudovanú UV lampu slúžiacu na sterilizáciu prístrojov, digitálny ovládací panel, možnosť zobrazenia nálezov pri vyšetrení pacientov na veľkom monitore, ale aj možnosť ich archivácie.

Pomôžu aj na iných oddeleniach

„Vyšetrovacia jednotka obsahuje aj niekoľko typov endoskopov, ktoré je možné pripojiť ku kamere. Ďalej je to rigidný i flexibilný videolaryngoskop, ktorým vyšetrujeme hltan, hrtan, hlasivky a priedušnicu. Súčasťou jednotky sú aj prenosné prístroje,“ prezradil Straka.

Unikátom je podľa neho prenosný otoskop, z ktorého má oddelenie k dispozícii dva druhy. „Jeden slúži na zobrazenie ušného nálezu na ambulancii, pričom sa obraz bezdrôtovo prenáša do monitora. Druhý je prenosný, so zabudovaným monitorom, vďaka čomu ho vieme použiť na konziliárne vyšetrenia u pacientov iných oddelení,“ vysvetlil primár.

nemocnica Prešov
Foto: FNsP J.A. Reimana Prešov

Oddelenie ORL a chirurgie hlavy a krku poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť detským aj dospelým pacientom s chorobami hlavy a krku. V rámci Slovenska je jediným oddelením, ktoré združuje dva veľmi úzko súvisiace medicínske odbory – otorinolaryngológiu a maxilofaciálnu chirurgiu.

Oddelenie je umiestnené v samostatnej budove. Pozostáva z ambulantnej časti, lôžkovej časti a operačného traktu s tromi operačnými sálami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Slavomír Straka
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov