Prezident Kiska vidí obrovské rezervy v zdravotníctve

Andrej Kiska
Foto: SITA / Marko Erd

Ocenil, že premiér i minister zdravotníctva chcú dosiahnuť zásadný posun v zdravotníctve a verí, že personálne zmeny, ktoré dosiaľ urobil minister, tomu pomôžu.

Zdravotníctvo za jeden z najväčších problémov našej spoločnosti označil prezident Andrej Kiska, ktorý dnes v Košiciach navštívil Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Detskú fakultnú nemocnicu (DFN) a uviedol, že zdravotníctvo musí byť prioritou našej krajiny.

„V oboch týchto zariadeniach vidieť, že rezervy v zdravotníctve sú obrovské. Manažmenty oboch nemocníc mi popísali, ako sa dá ušetriť na nákupe liekov, ako možno znížiť nákupné ceny prístrojov cez verejné obstarávanie a aukcie,“ povedal Kiska.

Ako dodal, je veľmi rád, že nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa pustil do tohto boja s vervou. „Držím mu prsty, aby mal úspech. V blízkom čase sa s ním stretnem a budem s ním hovoriť aj o mojich skúsenostiach z Košíc, ale aj z ďalších zdravotníckych zariadení,“ uviedol prezident Kiska.

Podľa jeho vyjadrenia bude otvárať témy a klásť otázky a chce sa pýtať na riešenie problémov kompetentných – ministra, členov vlády i premiéra, a očakáva odpovede.

Podľa jeho názoru problémom sú podmienky v niektorých okresných nemocniciach, možnosť prístupu pacienta k vyšetreniam u niektorých odborných lekárov. Ocenil, že premiér i minister zdravotníctva chcú dosiahnuť zásadný posun v zdravotníctve a verí, že personálne zmeny, ktoré dosiaľ urobil minister, tomu pomôžu.

Košická detská fakultná nemocnica prešla v rokoch 2013 až 2015 rozsiahlou modernizáciou, ktorá bola financovaná z nenávratného finančného príspevku EÚ vo výške 13,96 milióna eur.

DFN je koncová nemocnica, ktorá poskytuje vysoko špecializovanú zdravotnú starostlivosť deťom z Košického a Prešovského kraja a v niektorých odboroch aj Banskobystrického kraja. V súčasnosti má 240 lôžok a tvoria ju tri kliniky, šesť oddelení, Detské centrum prof. Th. Hellbrüggeho, pričom k nej patrí aj 51 špecializovaných ambulancií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb