Prípadov srdcového zlyhávania pribúda a polovica ľudí do pár rokov umiera. Bolesť však nie je príznakom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
srdce, srdcové zlyhávanie, infarkt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na zlyhávanie srdca sa z roka na rok lieči čoraz viac ľudí. Zdravotná poisťovňa Dôvera zaznamenala v roku 2022 na Slovensku 36 746 pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Do pár rokov pacient zomiera

Zlá správa je, že viac ako polovica pacientov so srdcovým zlyhávaním počas piatich rokov od stanovenia diagnózy zomiera. Ročne na zlyhávanie srdca zomiera približne 2 500 Slovákov.

„Srdcové zlyhávanie je stav, keď srdce nevie vyhovieť potrebám organizmu, to znamená, že nevie prečerpať do jednotlivých orgánov toľko krvi, koľko potrebujú. Keď povieme pacientovi, že má srdcové zlyhávanie, väčšinou reaguje, že ho srdce nikdy nebolelo. Pacienti majú takúto predstavu, že srdce musí bolieť, nie je však pravdivá,“ hovorí prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

Bolesť na hrudníku nie je príznakom

U žien so srdcovým zlyhávaním je vekový priemer 70 rokov, u mužov 65 rokov. Základným príznakom toho, že srdce prestáva postupne zvládať plniť svoju funkciu, nie je bolesť na hrudníku ako v pri infarkte. Hlavným prejavom je pocit nedostatku vzduchu pri fyzickej námahe.

Typickými príznakmi srdcového zlyhávania okrem zadýchavania sa sú aj opuchy začínajúce okolo členkov a smerujúce nahor, či častý pocit únavy. Keď začnete pociťovať podozrivo náhle tieto príznaky, je dôležité oboznámiť s tým čím skôr vášho lekára.

Najlepšie je vyhnúť sa mu

Najlepšou cestou pre každého je sa srdcovému zlyhávaniu vyhnúť. To znamená predchádzať komplikáciám v prípade diagnostikovania hypertenzie, ischemickej choroby srdca či cukrovky – a to kombináciou zodpovedného prístupu k liečbe a aktívnej, zdravej životosprávy.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ovplyvňujú zdravotný stav človeka v priemere až zo 60 % faktory životosprávy ako stravovacie návyky, fyzická aktivita, fajčenie či konzumácia alkoholu. Dôsledné zmeny životného štýlu a dodržiavanie predpísanej liečby dokážu znížiť riziko smrti zo všetkých príčin až o viac ako 40 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Goncalvesová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaSKS Slovenská kardiologická spoločnosťWHO Svetová zdravotnícka organizácia