Pripomíname si Svetový deň Červeného kríža

Červený kríž
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

V stredu 8. mája si pripomíname Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Slovenský Červený kríž (SČK) si tiež počas celého roku 2019 pripomína aj svoje významné výročie – 100 rokov od založenia Československého Červeného kríža. Informoval o tom SČK.

Svetový deň ČK/ČP pripadá na deň narodenia zakladateľa Červeného kríža Henryho Dunanta. Každý rok národné spoločnosti ČK/ČP organizujú rôzne aktivity, aby vyzdvihli jedinečnú rolu, ktorú zohrávajú v jednotlivých krajinách.

Medzinárodné hnutie ČK/ČP svojou humanitárnou činnosťou už vyše 150 rokov pomáha miliónom ľudí zmierňovať ich utrpenie. Takmer pol milióna pracovníkov a 11,6 miliónov dobrovoľníkov z viac ako 190 krajín ročne poskytuje pomoc a podporu 160 miliónom ľuďom.

Červený kríž
SITA / AP - Mstyslav Chernov

„Pomoc vždy poskytujeme v zmysle našich siedmich princípov – ľudskosť, nestrannosť, neutralita, nezávislosť, dobrovoľnosť, jednotnosť a univerzálnosť,“ uvádza SČK.

Sté výročie SČK

„Spolu s Českým červeným krížom oslavujeme 100 rokov od založenia spoločnej národnej spoločnosti Červeného kríža,“ priblížila generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová.

Po prvej svetovej vojne štáty potrebovali mimoriadnu podporu pri pomoci ľuďom i zdravotníctvu. Vojna vyčerpala všetkých. V tom čase sa výrazne posilnila aj vzájomná medzinárodná humanitárna podpora. „V súčasnom svete, v ktorom kríz neubúda, je pomoc Červeného kríža a Červeného polmesiaca stále vysoko aktuálna,“ skonštatovala Rosiarová Kesegová

V utorok 14. mája v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave SČK udelí vyznamenania dobrovoľníkom, členom a ďalším ľuďom za ich činnosť v prospech humanity.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SČK Slovenský Červený Kríž