Príznaky COVID-19 sa podľa novej štúdie zmenili. Aké sú tie najčastejšie medzi očkovanými?

Závrat, vertigo, migréna, bolesť hlavy
Príznaky COVID-19 môžu trvať až šesť mesiacov Ilustračné foto: Gettyimages.com

Ako sa vírus SARS-CoV-2 vyvíja, menia sa aj symptómy, ktoré sa u ľudí prejavujú. Strata čuchu bola kedysi jedným z hlavných indikátorov infekcie COVID-19, ale v súčasnosti je len deviatym najčastejšie uvádzaným príznakom u nakazených (neočkovaných).

Podľa najnovšieho britského výskumu je rozdiel aj v tom, ako sa ochorenie prejavuje u tých, ktorí očkovaní neboli a tých, ktorí dostali jednu vakcínu alebo už majú obe dávky. Príznaky sú síce vo všetkých prípadoch podobné, no sú tam aj rozdiely.

Okrem samotného zmutovania vírusu za rôzne symptómy môže podľa autorov štúdie aj demografia. Momentálne sa totiž vďaka extrémne infekčnému Delta variantu infikujú hlavne mladší ľudia s výraznými sociálnymi konaktmi, ktorí majú ľahší priebeh ochorenia.

Môžu byť však pre svoje okolie stále nebezpeční. Hlavne, ak si myslia, že sa ako očkovaní COVID nešíria. Autori štúdie preto v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu pripravili zoznam najčastejších príznakov, aby aj zaočkovaní vedeli, kedy sa nechať otestovať.

Príznaky neočkovaných

Podľa štúdie je v súčasnosti u ľudí, ktorí sa očkovať nenechali, najčastejších päť príznakov.

1) Bolesť hlavy
2) Bolesť v krku
3) Výtok z nosa
4) Horúčka
5) Kašeľ

Príznaky ľudí s jednou dávkou vakcíny

Kašeľ typický pre COVID-19 sa u ľudí bez očkovania aj s jednou dávkou dostal do prvej päťky, no je pod symptómami, ktoré sa pôvodne vôbec nespájali s koronavírusovou infekciou.

1) Bolesť hlavy
2) Výtok z nosa
3) Bolesť v krku
4) Kýchanie
5) Kašeľ

Príznaky plne zaočkovaných

Všeobecne platí, že u zaočkovaných ľudí nakazených COVIDom trvajú príznaky kratšie, kašeľ z prvej päťky úplne vypadol.

1) Bolesť hlavy
2) Nádcha
3) Kýchanie
4) Bolesť v krku
5) Strata čuchu

Či už je človek očkovaný alebo nie, mal by si v stále prebiehajúcej pandémii dávať pozor a sledovať svoj zdravotný stav. Na jeseň nás podľa odborníkov čaká silná chrípková sezóna, vedieť rozoznať príznaky COVIDu je preto veľmi dôležité.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom