Proti osýpkam nie je v Česku zaočkovaných vyše 80-tisíc detí

Osypky
Foto: Thinkstock
V Prahe, kde je ochorení najviac, zaočkovanosť klesla na 86 %

Zaočkovanosť proti osýpkam v Českej republike naďalej klesá a prekonala bezpečnú hranicu.

Podľa najnovších údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky nebolo v roku 2017 zaočkovaných 80 578 detí, hoci je očkovanie povinné. V roku 2016 to bolo len 16 418 detí, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Stále viac ľudí nenecháva svoje deti očkovať proti osýpkam. Práve zaočkovanosť detí je pritom kľúčová pre zamedzenie šírenia choroby.

Očakávajú tisíc ochorení tento rok

„Zaočkovanosť teraz klesla na 93 percent. V Prahe, kde je najvyššia koncentrácia nákazy, je len 86 percent. Takéto číslo už populáciu nechráni, je na hranici hazardu so zdravím a životmi ľudí,“ varovala v stredu v Snemovni predsedníčka zdravotného výboru Věra Adámková. Upozornila aj na to, že osýpky sú všeobecne považované za málo nebezpečnú chorobu, opak je však pravdou.

Celoživotnú imunitu proti osýpkam má len ten, kto ich prekonal. Ani očkovanie nemusí chrániť stopercentne: objavili sa prípady nakazených, ktorí boli očkovaní dokonca dvakrát.

Na osýpky ochorelo od začiatku roka v Čechách už vyše 366 ľudí. Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha môže byť tento rok chorých až tisíc.

V USA vyhlásili výnimočný stav

Situácia je vážna aj za oceánom. Zástupcovia Rockland County v americkom štáte New York vyhlásili výnimočný stav v súvislosti so šírením osýpok. Deťom, ktoré neboli očkované, pritom zakázali zdržiavať sa na verejných priestranstvách.

Doteraz zaregistrovali 153 potvrdených prípadov nakazenia. Za porušenie nariadenia, ktoré bude trvať 30 dní, môžu udeliť pokutu 500 dolárov (v prepočte približne 440 eur) a tiež maximálne šesť mesiacov za mrežami.

BBC informuje, že podľa novín The New York Times osýpky zasiahli najmä ultra-ortodoxnú židovskú komunitu. Predtým hlásili šírenie osýpok aj v štátoch Washington, Kalifornia, Texas a Illinois.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom