Rakovina pankreasu je veľkým strašiakom, patríme pri nej medzi krajiny s najvyššou mierou úmrtnosti v Európe  

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pankreas
Foto: Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Rakovina pankreasu je typ rakoviny, ktorá sa začína v tkanivách pankreasu – orgánu v brušnej dutine za žalúdkom. Pankreas je zodpovedný za produkciu niektorých dôležitých hormónov vrátane inzulínu a enzýmov, ktoré pomáhajú tráveniu.

Úmrtnosť na rakovinu pankreasu je vysoká aj preto, že sa často diagnostikuje v pokročilom štádiu. V skorých štádiách totiž často nevyvoláva špecifické symptómy.

Keď sa objavia príznaky, môžu zahŕňať žltačku, bolesti brucha, chudnutie, stratu chuti do jedla či všeobecnú slabosť. Príčiny rakoviny pankreasu nie sú známe, ale existujú niektoré známe rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť jej vývoja.

Rizikovým faktorom je fajčenie, vyšší vek či obezita

Jedným z hlavných rizikových faktorov pre rakovinu pankreasu je fajčenie. Riziko vzniku tohto typu rakoviny sa zvyšuje s rastúcim vekom. Väčšina ľudí, ktorým  diagnostikovali rakovinu pankreasu, je starších ako 65 rokov.

Aj faktory ako rodinná anamnéza či pridružené choroby ako cukrovka, nadváha alebo obezita, chronická pankreatitída môžu zvýšiť pravdepodobnosť rakoviny pankreasu.

Rakovina pankreasu je pomerne menej častá v porovnaní s inými formami rakoviny, ale je to závažná choroba s vysokou úmrtnosťou. Podľa Európskeho kódexu proti rakovine je Slovensko medzi krajinami s najvyššou mierou úmrtnosti na rakovinu pankreasu v Európe. Môžu za tým byť rôzne faktory vrátane genetických, životného štýlu a prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Podľa odhadov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) presiahol na Slovensku v roku 2020 počet novo diagnostikovaných onkologických ochorení prvýkrát hranicu 40-tisíc.

Na rakovinu pankreasu zomreli mnohé slávne osobnosti

Rakovina pankreasu je veľmi závažné ochorenie, ktoré si vyžiadalo životy mnohých známych osobností. Nedávno Slovensko zasiahla smutná správa o úmrtí hudobníka a skladateľa Vaša Patejdla. Zomrel len dva týždne po oznámení diagnózy.

S rakovinou pankreasu bojoval aj zakladateľ a bývalý CEO spoločnosti Apple Steve Jobs, ktorý zomrel na vzácny typ rakoviny pankreasu v roku 2011. Americký herec Patrick Swayze, známy z filmov ako „Dirty Dancing“ a „Ghost“, zomrel na rakovinu pankreasu v roku 2009. Rakovine pankreasu podľahli aj americký herec a režisér Michael Landon, tenorista Luciano Pavarotti alebo herec Alan Rickman známy svojou rolou Severusa Snapea v sérii filmov o Harrym Potterovi.

Na život a liečbu pacientov so zriedkavými neuroendokrinnými tumormi (NET) pankreasu a ďalších orgánov upozorňuje aj pacientska organizácia NIE RAKOVINE, člen WORD PANCREATC CANCER COALITION.

Snažíme sa upriamiť pozornosť na rakovinu pankreasu, ktorá si nutne vyžaduje viac pozornosti a pokroku v liečbe, aby pacienti mohli bojovať a prežiť,“ hovorí prezidentka občianskeho združenia NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Zriedkavých neuroendokrinných tumorov je niekoľko typov

„Existuje niekoľko typov NET, najčastejšie postihujú tráviacu trubicu, pankreas a pľúca. Sú vzácne, tvoria len 2 percentá nádorových ochorení,  vyskytujú sa rovnako u mužov i u žien. Priemerný vek pri diagnóze je 50 až 60 rokov. Sú pomaly rastúce, od začiatku ochorenia do určenia diagnózy často uplynie 5 až 7 rokov. V porovnaní s inými nádorovými ochoreniami sú NET malé a obvykle rastú pomaly, aj niekoľko rokov, avšak niektoré NET môžu rásť rýchlejšie než ostatné. NET zvyčajne nespôsobujú zjavné príznaky do obdobia, než začnú rásť a šíriť sa. Viac ako  50 % NET sa rozšíri do iných častí tela skôr, než sa zistia,“ uviedla klinická onkologička z Internej kliniky Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce a Onkologického ústavu sv. Alžbety MUDr. Dagmar Sorkovská.

Úmrtnosť na rakovinu pankreasu neustále rastie

Rakovina pankreasu patrí medzi najhoršie onkologické diagnózy. Je to jediný typ rakoviny, pri ktorom úmrtnosť u mužov i žien vo svete ustavične rastie. Situácia na Slovensku je mimoriadne vážna, v roku 2019 bol Slovensko na nelichotivom druhom mieste na svete vo výskyte rakoviny pankreasu.

Toto ochorenie často postihuje ľudí s dospievajúcimi deťmi, uprostred kariéry. Prichádza nenápadne a často sa diagnostikuje príliš neskoro. Prípadov, ktoré možno operovať, je iba necelých 20 percent. Vo svete je ročne odhadom 460-tisíc prípadov rakoviny pankreasu. Vo vyspelých krajinách je to štvrtá najčastejšia príčina úmrtia na onkologické diagnózy.  Každý deň je viac ako 1 250 ľudom na celom svete diagnostikovaná rakovina pankreasu a približne 1,2 tisíca ľudí denne tento chorobe podľahne.

Slovensko je v počte nových prípadov na popredných priečkach

Slovensko je v počte nových prípadov rakoviny pankreasu na popredných priečkach. Zatiaľ čo úmrtnosť na mnohé druhy onkologických ochorení klesá, v prípade rakoviny pankreasu sa zvyšuje.

Prežívanie pacientov sa v súčasnosti pohybuje od 3 do 6 percent a toto číslo sa nemení posledných 50 rokov. Pacienti so zriedkavými neuroendokrinnými tumormi (NET) pankreasu majú lepšiu prognózu, no potrebujú viac informácií o svojom raritnom ochorení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Pifflová ŠpankováPatrick SwayzeSteve JobsVašo Patejdl
Firmy a inštitúcie AppleNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíOZ Nie rakovineVysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety