Ransomware WannaCry zrejme udrel na nitriansku nemocnicu

Ehealth_frustr.jpg
Foto: Pixabay.com

Po hackerskom útoku dnes nefunguje zhruba polovica počítačov vo fakultnej nemocnici, pacienti sa musia pripraviť na možné dlhšie vybavovanie v ambulanciách

Počítače vo Fakultnej nemocnici v Nitre napadol v piatok popoludní vírus. Časť počítačov sa podarilo cez víkend sprevádzkovať, časť nefunguje ani dnes.

„Minimálne polovica počítačov na oddeleniach a v ambulanciách je funkčná. Zdravotná starostlivosť nie je nijakým spôsobom obmedzená. Jediné, na čo by sa mali pacienti pripraviť, je možné dlhšie vybavovanie vzhľadom na to, že počet počítačov nie je stopercentný,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.

Zdravotná starostlivosť ohrozená nebola

Nemocnica všetky počítače v piatok popoludní vypla, aby zabránila ďalšiemu šíreniu vírusu. Podľa Timkovej sa už vírus podarilo identifikovať a v súčasnosti sa intenzívne pracuje na jeho odstránení.

„V piatok popoludní nebola ohrozená zdravotná starostlivosť a nenastal ani únik informácií,“ podotkla. Škody sa podľa jej slov zatiaľ ešte odhadnúť nedajú, v súčasnosti je prioritou technikov sprevádzkovať počítače na všetkých oddeleniach a vo všetkých ambulanciách.

Napadnutie počítačov vo Fakultnej nemocnici v Nitre pravdepodobne súvisí s veľkým hackerským útokom na počítače v mnohých krajinách sveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica Nitra