Registrácia na tretiu dávku vakcíny je spustená. Spôsobov, ako sa dať zaočkovať, je niekoľko

Očkovanie, koronavírus

Ministerstvo zdravotníctva SR v stredu sprístupnilo možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny. Toto očkovanie je dobrovoľné a je určené pre pacientov s oslabenou imunitou.

Spôsobov, ako sa záujemcovia môžu dať zaočkovať, je niekoľko. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Národné centrum zdravotníckych informácií podľa zoznamov od zdravotných poisťovní bude od stredy posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz.

Kto má nárok na tretiu dávku?

Ide o pacientov podstupujúcich aktívnu liečbu nádorových ochorení a hematologických malignít, ďalej po transplantácii orgánov užívajúcich lieky na oslabenie imunitného systému či po transplantácii kmeňových buniek v posledných dvoch rokoch.

Viac o téme: Koronavírus

Nárok na tretiu dávku majú aj pacienti užívajúci lieky na potlačenie imunitného systému, so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou, s primárnou alebo sekundárnou aspléniou, s chronickým renálnym zlyhávaním, s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou alebo tí, ktorí podstupujú liečbu vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď.

Po doručení informačnej SMS sa môžu títo pacienti zaregistrovať na stránke www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. Po pridelení termínu sa dostavia na nimi zvolené miesto a budú zaočkovaní,” uviedla Eliášová.

Zhodnotenie zdravotného stavu

Registrácia na tretiu dávku prostredníctvom elektronického formulára bude umožnená len tým pacientom, ktorí dostanú informačnú SMS. Pacienti s informačnou SMS správou sa budú môcť dostaviť na podanie 3. dávky vakcíny aj do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie.

Preukážu sa SMS správou od NCZI, vyplnia potrebné dokumenty a po konzultácii s lekárom budú zaočkovaní. Rovnaký postup môžu zvoliť aj pri očkovaní u všeobecného lekára v ambulancii.

Pacienti, ktorí nedostanú informačnú SMS správu od NCZI, no zároveň trpia niektorou z vyššie uvedených diagnóz, musia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý im po zhodnotení ich zdravotného stavu vystaví výmenný lístok.

S ním sa následne bez registrácie dostavia vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu COVID-19. Podanie tretej dávky vakcíny pre túto skupinu pacientov je možné najskôr štyri týždne po podaní druhej dávky vakcíny.

Očkovanie zdravotníkov

V stredu sa spúšťa aj očkovanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS).

Proces očkovania zdravotníkov je v réžii samotných nemocníc, pričom ambulantní lekári sa budú môcť dať zaočkovať po dohode s konkrétnou nemocnicou. Očkovanie klientov ZSS bude prebiehať prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov.

Rezort práce zhromažďuje požiadavky jednotlivých zariadení, ktoré následne posiela Ministerstvu zdravotníctva SR. Po preverení údajov sú zoznamy posielané na jednotlivé samosprávne kraje, ktoré koordinujú výjazdové očkovanie vo svojich regiónoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíZSS Zariadenia sociálnych služieb