Regulačné orgány plánujú urýchliť vývoj modifikovaných vakcín, od výrobcov budú chcieť dôkazy o účinnosti

Vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Regulačné orgány vo Veľkej Británii a ďalších štyroch štátoch plánujú urýchliť vývoj modifikovaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 s cieľom zabezpečiť, aby sa výrobcovia liekov mohli rýchlo zamerať na nové varianty choroby.

Ako uviedla Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), dosiaľ schválené vakcíny tak nebudú potrebovať úplne nové schválenie ani zdĺhavé klinické štúdie.

Vyžadovať budú spoľahlivé dôkazy

Nové usmernenie vydali regulačné orgány spoločne vo Veľkej Británii, Austrálii, Kanade, Singapure a Švajčiarsku. Pokyny vychádzajú z modelu, ktorý už predtým použili na modifikáciu vakcíny proti chrípke v reakcii na neustále zmeny tohto vírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa nových pravidiel sa od vývojárov bude vyžadovať, aby poskytli „spoľahlivé dôkazy“ o tom, že modifikované vakcíny proti COVID-19 vyvolávajú silnú imunitnú reakciu na akýkoľvek variant, ako aj údaje, ktoré ukazujú, že sú bezpečné a zodpovedajú štandardom kvality.

Obávajú sa vírusu z Brazílie

„Našou prioritou je dostať účinné vakcíny do obehu v čo najkratšom čase bez toho, aby boli ohrozené bezpečnostné opatrenia,“ uviedol vo vyhlásení Christian Schneider, hlavný vedecký pracovník MHRA.

Toto oznámenie vychádza z obáv, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz objavili v Brazílii, môže byť odolnejší voči existujúcim vakcínam ako iné varianty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom