Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_klon.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
2. 04. 2019 6:04 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Revízia úhrad prinesie zvýšenie doplatkov pacientov, tvrdí GENAS

AKTUALIZOVANÉ – Asociácia generických výrobcov liekov nesúhlasí s novelou revízie úhrad, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva

Revízia úhrad liekov prinesie plošné zvýšenie doplatkov pacientov za lieky. Tvrdí to Asociácia generických výrobcov liekov GENAS.

Nesúhlasí s novelou revízie úhrad, ktorú pripravilo Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR na podnet súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera.

Mení úhradové skupiny, ktoré zohľadňujú terapeutickú indikáciu a štandardnú dávku liečiva v lieku.

Revíziu ministerstvo dvakrát zamietlo

„Pri pacientoch, ktorí nebudú môcť alebo chcieť akceptovať nové doplatky, bude lekár musieť meniť zavedenú liečbu za liečbu s nižším doplatkom. Pri tých pacientoch, ktorí užívajú viacero liekov, môže nastať súčasne zmena vo viacerých liečbach u rôznych špecialistov a vylúčiť sa nedá dekompenzácia pacienta,“ uviedla prezidentka asociácie GENAS Terézia Szádocka.

Podľa asociácie práve pre možné ohrozenie pacientov revíziu ministerstvo zdravotníctva už dvakrát zamietlo. Raz minister Tomáš Drucker, druhýkrát koncom minulého roka ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

„Napríklad viacerým liekom zo skupiny psychofarmák teraz výrazne stúpnu doplatky. Psychiatrickí pacienti sú pritom na zmenu liečby veľmi senzitívni,“ upozorňuje GENAS vo svojom stanovisku.

Odborníci sa nestihli vyjadriť

Už v decembri pri odmietnutí návrhu ministerstva zdravotníctva asociácia upozorňovala na to, že zmeny sa uskutočnili bez diskusie s odborníkmi a na časový nátlak ministerstva.

„Znova sa zopakovala veľmi krátka lehota 5 dní na vyjadrenie sa odborných pracovných skupín. Niektoré terapeutické skupiny sa upravovali úplne bez konzultácie s odborníkmi,“ tvrdí asociácia.

GENAS súhlasí s realizáciou opatrení vedúcich k úspore vo výdavkoch na lieky. Iniciuje prijatie systémových legislatívnych zmien vedúcich k úsporám výdavkov na lieky a udržateľnosti financovania zdravotného systému.

Upozorňuje aj na naliehavú potrebu vytvorenia podmienok na zlepšenie penetrácie biologicky podobných liekov a generických liekov, ktoré prinášajú reálne úspory výdavkov.

Lieky
Foto: GettyImages

GENAS: Pacient bude musieť zmeniť liek, na ktorý bol zvyknutý

Novelizácia úhrad prinesie podľa GENAS ďalšie výrazné znižovanie už tak nízkych úhrad generických liekov poisťovňami. Pre vysoké výrobné náklady môžu mnohé firmy úplne ukončiť výrobu pre slovenský trh.

Pacient bude musieť zmeniť liek, na ktorý bol zvyknutý, dokonca, ak by išlo o jediný liek v referenčnej skupine, tak prejsť na inú liečbu.

„Nesystémové nátlakové opatrenia a ignorovanie udržateľnej stratégie používania liekov na Slovensku vytvára pre farmaceutické spoločnosti nejasné a nepredvídateľné podnikateľské prostredie,“ tvrdí asociácia.

MZ: Chceme vytvárať predvídateľné podmienky pre farmaceutické firmy

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že chce vytvárať jasné a predvídateľné podmienky tak pre farmaceutické firmy, ako aj pre platcov.

„Predovšetkým dbáme na to, aby pacient bez medicínskych obmedzení mal dostupnú liečbu bez doplatku. Zmeny sa týkajú celého kategorizačného zoznamu a prihliadalo sa najmä na to, aby lieky s rovnakou účinnou látkou mali rovnakú úhradu zdravotnej poisťovne a aby v novovzniknutých úhradových skupinách boli lieky s nulovým alebo dostupným doplatkom pre pacienta,“ uviedlo ministerstvo.

Lieky
Foto: Thinkstock

Cieľ máme rovnaký, hovorí ministerstvo

Pripomenulo, že lieky v úhradovej skupine sú z medicínskeho hľadiska navzájom zameniteľné. Tým pádom v prípade potreby zmeny lieku to pacient negatívne nepocíti, pretože účinná látka zostáva rovnaká.

„Zmení sa len názov lieku, účinnosť liečby zostáva zachovaná, nakoľko zostane rovnaká účinná látka,“ dodalo ministerstvo.

Ako ďalej informoval rezort zdravotníctva, revízia úhrad sa vykonáva pravidelne každý štvrťrok. Jej hlavným cieľom je zohľadniť cenotvorbu v dôsledku vstupu generických a biosimilárnych liekov.

„Čo sa týka výhrad zo strany Asociácie generických výrobcov, sami tvrdia, že podpora užívania generických liekov je najlepšou cestou, ako tlmiť zvyšovanie nákladov na liečbu bez ovplyvnenia jej kvality, s čím plne súhlasíme,“ ukončilo ministerstvo.

O GENAS

Asociácia generických výrobcov liekov združuje výrobcov a dodávateľov generických a biologicky podobných liekov pôsobiacich na Slovensku. Vznikla v roku 2000 a združuje 16 farmaceutických spoločností (Zentiva, Teva, Krka, Sandoz, Mylan, Egis, Stada, Fresenius-Kabi, Medochemie, Glenmark, Adamed, Cande, Desitin, Hikma, Vitabalans a Vipharm).

Na slovenský trh v súčasnosti členovia GENAS dodávajú každoročne viac ako 45,6 milióna balení liekov.

Odporúčané články

Liek Elotrace stiahli z trhu, niektoré šarže mali nesprávne označenú exspiráciu Lieková dohoda medzi EÚ a USA platí, Slovensko uznala americká správa potravín a liečiv

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X