Richter: Zariadenia sociálnych služieb majú kontrolovať kraje

Richter
Foto: SITA/Jakub Julény

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa chce obrátiť na županov, aby na systém kontroly zariadení sociálnych služieb vrámci krajov vyčlenili viac prostriedkov, vrátane personálneho zabezpečenia.

Úlohou vyšších územných celkov (VÚC) nie je len registrácia zariadení sociálnych služieb, ale aj kontrola týchto zariadení počas poskytovania sociálnych služieb. Po stredajšom pracovnom stretnutí s vedúcimi zamestnancami sociálnych odborov samosprávnych krajov to zdôraznil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. „Kto registruje, musí aj kontrolovať,“ povedal.

Minister práce upozornil na to, že v stredu v súvislosti s kontrolami zariadení sociálnych služieb zriadil na ministerstve odbor s 15 zamestnancami, ktorý bude mať vysunuté pracoviská v Košiciach, Žiline a v Nitre.

„Listom sa obrátim na všetkých županov, aby na systém kontroly v rámci kraja vyčlenili viac prostriedkov, vrátane personálneho zabezpečenia,“ povedal Richter smerom k vyšším územným celkom.

Štát by zariadenia kontrolovať nemal

Podľa ministra ide väčšinou len o dve osoby, ktoré majú na župách na starosti vykonávanie kontrol v zariadeniach sociálnych služieb.

Tak, ako sa posilnil kontrolný aparát na ministerstve práce, by sa mal podľa Richtera posilniť aj kontrolný aparát na samosprávnych krajoch.

Upozornil na to, že najviac problémov sa v poslednom čase ukazuje u neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.

Podľa ministra práce by bolo zlým riešením, ak by štát prevzal kontrolné kompetencie VÚC. „Kto dáva dotácie, ten má aj kontrolovať,“ povedal.

Vznikne komisia

Jedným zo záverov stredajšieho stretnutia je podľa ministra práce aj vytvorenie nadrezortnej komisie, ktorá by sa pravidelne schádzala a rokovala o kontrolách v zariadeniach sociálnych služieb.

Do tejto komisie by sa podľa neho mohli prizvať aj zástupcovia Najvyššieho kontrolného úradu SR, či inšpekcie práce.

Samotné ministerstvo práce podľa Richtera vykonáva v zariadeniach sociálnych služieb finančnú kontrolu na mieste, dohľad nad poskytovaním sociálnej starostlivosti, hodnotenie kvality poskytovaných sociálnych služieb a dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb.

Stretnutie ministra práce Jána Richtera s vedúcimi zamestnancami sociálnych odborov samosprávnych krajov bolo reakciou na zaobchádzanie so starými ľuďmi v zariadení pre seniorov a opatrovateľskej služby IRIS na Heydukovej ulici v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DSS Demokratická strana Slovenska