Riziko predčasného pôrodu je u žien s psychickými problémami výrazne vyššie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotenstvo, gravidita, mamička, pôrod, dieťa
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ženy, ktoré bojujú so svojím duševným zdravím, majú podľa najväčšej štúdie svojho druhu takmer o 50 percent vyššie riziko predčasného pôrodu.

Výskum publikovaný v Lancet Psychiatry skúmal údaje z viac ako 2 miliónov tehotenstiev v Anglicku a zistil jasnú súvislosť medzi závažnosťou ťažkostí s duševným zdravím a komplikáciami pri pôrode.

Dvakrát vyššia pravdepodobnosť predčasného pôrodu

Ženy, ktoré hospitalizovali v psychiatrickej liečebni, mali takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu v porovnaní so ženami, ktoré duševné poruchy nemali.

Ženy s problémami duševného zdravia v anamnéze čelili vyššiemu riziku, že porodia dieťa, ktoré bolo príliš malé vzhľadom na svoj gestačný vek, čiže obdobie, počas ktorého sa dieťa vyvíja v maternici od počatia až po pôrod.

Jedna z autoriek správ, Louise Howardová, emeritná profesorka duševného zdravia žien na King’s College London, povedala, že akonáhle sú rizikové faktory duševného zdravia identifikované, môžu sa liečiť, čo potenciálne znižuje prípady úmrtí matiek, mŕtvo narodených detí, predčasných pôrodov a detí s podváhou.

Duševné ochorenie je liečiteľný problém. Odborníci na pôrodníctvo sa zamerajú na premýšľanie o iných ovplyvniteľných rizikových faktoroch, ako je fajčenie a obezita, ale možno neuvažovali o niektorých ďalších rizikách, ktoré môžu mať ženy s duševným ochorením,” uviedla Howardová.

Lieky na duševné zdravie

Samotná duševná choroba je pravdepodobne spojená s niektorými z týchto nepriaznivých výsledkov, pretože ovplyvňuje stresový systém, a preto pravdepodobne spôsobí problémy. Ale súvisí to aj s inými faktormi. Ak máte duševnú chorobu, je pravdepodobnejšie, že fajčíte, pretože sa cítite stresovaní. Podobne pri zneužívaní návykových látok. A existujú aj ďalšie stresory, ako je domáce násilie, zneužívanie v detstve alebo chudoba v minulosti,” uviedla vedkyňa.

Lieky na duševné zdravie podľa nej môžu tiež súvisieť s problémami v tehotenstve. „Antipsychotiká sú spojené s obezitou a vieme, že obezita je hlavným rizikovým faktorom týchto výsledkov. Niektoré antidepresíva môžu byť tiež spojené s niektorými z týchto výsledkov. Preto musíme naozaj dôkladne premýšľať o tom, komu by prospeli lieky alebo či by sa namiesto toho nedala použiť psychologická terapia,” dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať