Rodičky s koronavírusom majú v košickej pôrodnici deti pri sebe, primár ich spojenie podporuje

novorodenec, bábätko
Všetky rodičky bez vážnych príznakov ochorenia COVID-19 mali svoje bábätká pri sebe takmer neustále. Foto: ilustračné, Getty Images

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice mali všetky COVID pozitívne rodičky svoje deti po pôrode vždy blízko seba. Na oboch neonatologických oddeleniach nemocnice sa šiestim matkám s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 narodilo šesť detí. Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia UNLP Košice.

„Jednoznačne podporujeme spojenie matky a dieťaťa čo najskôr po pôrode. Samozrejme, za predpokladu, že to zdravotný stav matky umožňuje a ide len o bezpríznakový priebeh ochorenia COVID-19,“ hovorí primár Neonatologického oddelenia UNLP Peter Krcho.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Krcha je potrebné v prístupe k rodičkám na Slovensku zohľadňovať všetky poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ale aj Centra pre kontrolu ochorení (CDC) a všetky zbery dát zo zahraničia.

„Zatiaľ údaje vyzerajú veľmi sľubne, COVID pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v 97,5 percenta prípadov negatívni, nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny ani horizontálny prenos z matky na dieťa,“ uviedol Krcho.

Ako ďalej dodal, materské mlieko vlastnej matky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Podľa Krcha by sa tiež malo upraviť oficiálne usmernenie pre pôrody tak, aby sa zdravotníci v nemocniciach nebáli postarať o COVID pozitívne matky spolu s ich novorodencami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Krišková
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura KošiceWHO Svetová zdravotnícka organizácia