Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Penta
Foto: SITA
6. 06. 2018 10:23 Poisťovníctvo od SITA

Rok 2017 bol pre zdravotnícke spoločnosti Penty pozitívny

Minulý rok investovala skupina Penta do slovenského zdravotníctva viac ako 40 miliónov eur, pričom väčšina týchto zdrojov smerovala do sektoru nemocníc. Od roku 2012 išlo do nemocníc nad rámec akvizičných nákladov už takmer 150 miliónov eur.

Zdravotnícke spoločnosti patriace do skupiny Penta zverejnili hospodárske výsledky za minulý rok. Ako uviedli zástupcovia skupiny na tlačovej konferencii, rok 2017 bol pre zdravotnícke spoločnosti Penty pozitívny.

Dôvera na daniach a odvodoch zaplatila viac, ako bol jej zisk

Zdravotná poisťovňa Dôvera zaznamenala najväčší nárast počtu poistencov prichádzajúcich z iných zdravotných poisťovní za ostatné roky, celkovo prijala viac ako 145 tisíc prihlášok. Podľa zverejnených informácií tržby Dôvery predstavovali 1,251 miliardy eur, pričom 119 miliónov eur išlo na prerozdelenie.

Zisk bol na úrovni 17 miliónov eur, ziskovosť tak bola vo výške 1,3 %. Prevádzkové náklady dosiahli 46 miliónov eur.

Ako uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan, je zaujímavé, že na daniach a odvodoch zaplatila zdravotná poisťovňa 19 miliónov eur, čo je viac ako zisk.

Legislatívna smršť

Šéf zdravotnej poisťovne okrem iného upozornil na tvorbu legislatívy na Slovensku.

„Keby som si mal niečo zapriať, tak poviem, nech sa v zdravotníctve možno tri roky nezmení žiaden zákon. Myslím to vážne. Keby v zdravotníctve na tri roky bolo zakázané chytiť pero a papier a meniť legislatívu, tak by bol menší chaos, pretože to, čo zažívame najmä v posledných obdobiach, je legislatívna smršť. Lieková legislatíva ani nevstúpila do platnosti, respektíve zatiaľ nie je ani pol roka a už sa dvakrát novelizuje,“ upozornil.

Investovali najmä do nemocníc

Minulý rok investovala skupina Penta do slovenského zdravotníctva viac ako 40 miliónov eur, pričom väčšina týchto zdrojov smerovala do sektoru nemocníc. Od roku 2012 išlo do nemocníc nad rámec akvizičných nákladov už takmer 150 miliónov eur.

Partner v Penta Investments Eduard Maták poukázal, že spoločnosti Penty dlhodobo hospodária zodpovedne a vytvorený zisk tak môžu do sektoru znovu reinvestovať.

„Zároveň to znamená, že sa nepotrebujeme zapájať do oddlžovania a sme tak príkladom toho, že aj v slovenskom zdravotníctve je možné fungovať kvalitne a pritom efektívne. Bohužiaľ, celý segment stále čelí nedostatku odvahy robiť potrebné ale nepopulárne opatrenia, napríklad v oblasti stratifikácie siete zdravotníckych zariadení,“ konštatoval.

Novú nemocnicu na Boroch chcú začať stavať už tento rok

Sieť polikliník ProCare zaznamenala tržby za ostatný rok 58,9 mil. eur, čistý zisk bol na úrovni 400 tisíc eur. Sieť nemocníc Svet zdravia vykázala za minulý rok tržby 177,4 mil.eur, avšak čistý hospodársky výsledok bol záporný v sume 700 tisíc eur, zároveň ziskovosť bola mínus 0,4 %.

„Pre nás nie je úplne kľúčovou kategóriou zisk ako taký, ale skôr EBITDA (zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi – pozn. redakcie), lebo najmä v prípade poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tá EBITDA je veľmi blízka cashflowu, ktorý generuje firma. Čiže EBITDA je pre nás určite dôležitejšia ako zisk,“ povedal Maták.

Generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový pripomenul, že sieť nemocníc Svet zdravia koncom minulého roka otvorila prvú nemocnicu novej generácie v Michalovciach.

Zároveň informoval, že v tomto roku by chceli začať s výstavbou nemocnice v Bratislave na Boroch.

„Máme medicínske plány, máme zameranie nemocnice. Má to byť komplexná nemocnica terciárneho typu pre najťažších pacientov. Má byť postavená pre akútnych pacientov, pre operačné odbory. Mali by sa tam robiť veľmi náročné diagnostické a operačné výkony,“ objasnil Dvorový. V nemocnici počítajú s 1 300 zamestnancami – lekármi aj sestrami.

Odporúčané články

Na Boroch vyrastá nová nemocnica Košickí medici budú stážovať v nemocnici Michalovce

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X