Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FDR
Foto: SITA / Jakub Julény
21. 01. 2019 13:04 Zdravotnícke zariadenia od SITA

Rooseveltova nemocnica sa chystá na veľkú rekonštrukciu

Štyri roky prác a takmer 106 miliónov eur. To si vyžiada plánovaná veľká rekonštrukcia FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Ako uvádza návrh, ktorý vypracovalo ministerstvo zdravotníctva, hlavným cieľom projektu je komplexné zrekonštruovanie nemocnice.

„Zrealizované stavebné úpravy budú spĺňať procesné a logistické požiadavky  na poskytovanie zdravotnej starostlivosti 21. storočia s ohľadom na potreby pacienta, zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zefektívnenie interných procesov,“ píše ministerstvo.

V ostatných dvoch rokoch nemocnica pripravovala podklady potrebné k začatiu rekonštrukcie.

Životnosť budov končí

Budovy nemocnice sú na hraniciach svojej technickej životnosti, ale ako komplex predstavujú fungujúci celok.

Životnosť stavby ústavného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je vo všeobecnosti 30-40 rokov. Životnosť jednotlivých investičných celkov je rozdielna z hľadiska účtovného, ale aj morálneho opotrebenia.

Areál FNsP FDR bol skolaudovaný v roku 1982. Po 35 rokoch prevádzky a bez rozsiahlejšej rekonštrukcie už nespĺňa súčasné požiadavky, tak technické ako aj procesné, upozorňuje ministerstvo.

„Zmena súčasného stavu sa dá dosiahnuť len výraznou infraštruktúrnou a procesnou obnovou,“ dodáva.

Preorganizujú rozmiestnenie jednotlivých činností

Predpokladaná hodnota zákazky je takmer 105,8 mil. eur s DPH. (Konečná suma závisí na výsledku verejného obstarávania, pozn. red.)

Časová os:

 • začiatok 2019: vypísanie verejného obstarávania
 • august 2019: podpísanie zmluvy o dielo
 • marec 2020: odovzdanie staveniska
 • júl 2023: ukončenie rekonštrukcie

Nové usporiadanie nemocnice bude podľa návrhu predstavovať zjednotený a na seba nadväzujúci koncept poskytovania vysokošpecializovanej akútnej, diagnostickej, operačnej a intenzivistickej starostlivosti („hot floor“).

Následne starostlivosti o lôžkového pacienta („hotelová časť“)  a ambulantné činnosti, ktoré budú schopné pružne reagovať na zmeny v dopyte po zdravotnej starostlivosti.

Súčasne sa zvýši flexibilita a efektívnosť využívania lôžkového fondu, sľubuje materiál.

S banskobystrickou nemocnicou sa v rámci stratifikácie nemocníc počíta ako s nemocnicou tretieho, teda najkomplexnejšieho typu.

„Spĺňa všetky predpoklady pre zastávanie úlohy nemocnice III. typu v zmysle stratifikácie nemocníc, svojou polohou v rámci Slovenskej republiky, ale najmä spektrom výkonov, ktoré poskytuje pre pacientov nielen vo svojej spádovej oblasti,“ odôvodňuje ministerstvo.

Čo sa bude robiť:

 • zateplenie a nová fasáda budov
 • rekonštrukcia striech
 • vybudovanie spojovacieho krčku medzi blokmi B1 a B2
 • výmena okien
 • rekonštrukcia elektrických rozvodov
 • výmena bleskozvodov
 • zmena dispozičných riešení jednotlivých podlaží monoblokov B1 a B2
 • výmena všetkých rozvodov – vody, plynu, medicínskych plynov, káblov atď.
 • nová povrchová úprava stien a podláh
 • výmena ochrany pred RTG žiarením
 • vybudovanie nových kotolní

(zoznam je orientačný, rozsah rekonštrukcie je rôzny v jednotlivých blokoch)

Počas rekonštrukcie bude pacientov rovnako

Materiál ministerstva počíta s tým, že počas rekonštrukcie ubudne lôžok, no počet hospitalizácií ostane rovnaký.

Znamená to, že obložnosť by mala stúpnuť. Napriek tomu nedosiahne úroveň 85 %, ktorá sa považuje za  hraničnú z hľadiska udržania hygienicko-epidemiologického režimu.

Z vlaňajšej priemernej obložnosti 64,96 % by mala v tomto roku stúpnuť na 70 %. Najvyššiu úroveň by mala dosiahnuť v roku 2022, a to 80,84 %.

Po ukončení prác by mala klesnúť na 75,52 %.

Odporúčané články

Prešovská nemocnica sa po siedmich rokoch zadlžovania ocitla v zisku Nemocnica v Ružinove má nový CT prístroj

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava v šlágri Fortuna ligy remizoval s MŠK Žilina, ale udržal sa na čele tabuľky NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Foto: Na ostrove Malorka sa zrazila helikoptéra s lietadlom, zahynuli aj dve deti V Barcelone evakuovali jednu z najobľúbenejších pláží, našli podozrivé výbušné zariadenie Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X