Rusko ponúklo USA pomoc s vakcínou proti COVID-19, Američania by ju nevyskúšali ani na opiciach

Ruská vakcína, koronavírus, COVID-19
Ruská vakcína proti ochoreniu COVID-19. Foto: Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund/AP

Rusko ponúklo Spojeným štátom americkým spoluprácu pri vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19, tie však takúto pomoc odmietli. Ruskí predstavitelia v Moskve pre CNN uviedli, že „USA v súčasnosti nie sú naklonené ruským medicínskym pokrokom“.

„Na americkej strane vládne všeobecná nedôvera voči Rusku a sme presvedčení, že technológie, vrátane vakcín, testovania a liečby, v USA pre túto nedôveru neakceptujú,“ vyhlásil nemenovaný vyšší ruský štátnik.

Nedopečená vakcína

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová vo štvrtok vyhlásila, že prezident Donald Trump bol informovaný o novej ruskej vakcíne.

Viac o téme: Koronavírus

Dodala, že americké vakcíny momentálne prechádzajú prísnymi testami tretej fázy. Ďalší americkí predstavitelia pre CNN poznamenali, že ruskú vakcínu v USA vnímajú ako „nedopečenú“ a niet divu, že nevzbudila americký záujem.

„USA by si nedovolili vyskúšať ju na opiciach, nieto na ľuďoch,“ skonštatoval úradník amerického úradu verejného zdravotníctva.

Skeptickí vedci

Rusko v utorok oznámilo, že vakcínu zaregistrovali na použitie po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch, pričom ju údajne dostala aj dcéra prezidenta Vladimira Putina.

Ruskí predstavitelia chcú dokonca už v októbri začať s plošným očkovaním. Mnohí vedci v krajine i v zahraničí sú však skeptickí a spochybňujú rozhodnutie zaregistrovať ju ešte pred treťou fázou testov.

Tretia fáza obyčajne trvá niekoľko mesiacov a zahŕňa testovanie na tisíckach ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKayleigh McEnanyováVladimir Putin