SaS s lekármi o objednávaní na vyšetrenia nerokovala

Telefón
Foto: Thinkstock.com

Strana Sloboda a solidarita (SaS) o návrhu, ktorým che umožniť, aby sa pacienti vyhli čakaniu u lekára za poplatok v sume najviac 10 eur, nerokovala so Slovenskou lekárskou komorou (SLK). Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré poslala SLK agentúre SITA.

„Predloženiu takéhoto návrhu by mala určite predchádzať široká odborná diskusia,“ reagoval prezident SLK Marian Kollár na návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý predložili poslanci Janka Cigániková, Jozef Rajtár, Eugen Jurzyca, Jana Kiššová a Renáta Kaščáková. Návrh by zaviedol ordinačné hodiny určené na vyšetrenia objednané na konkrétny čas v rámci riadnych ordinačných hodín za poplatok v uvedenej výške. Rozsah takýchto ordinačných hodín by bol maximálne päť za týždeň.

Problém v ordinačných hodinách

„Z navrhovaného znenia zákona však možno predpokladať, že vzhľadom na povinnosť rozšírenia počtu ordinačných hodín na 40 týždenne nebude objednávanie poskytovateľmi využívané,“ uviedol Kollár k návrhu, ktorý podľa dôvodovej správy zakotvuje pravidlo o minimálnom rozsahu ordinačných hodín špecializovanej ambulantnej starostlivosti, v rámci ktorých nesmie platiť možnosť objednania sa na konkrétny čas, a to na úrovni najmenej trikrát do týždňa najmenej do 12. hodiny, z celkového rozsahu najmenej 40 ordinačných hodín.

Návrh opozičnej SaS, ktorý predložili do parlamentu, predpokladá účinnosť zákona od 1. januára 2019. Poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorých ordinačné hodiny nebudú v súlade s právnymi predpismi účinnými od 1. januára 2019, by boli podľa navrhovanej úpravy povinní požiadať samosprávny kraj o schválenie a potvrdenie ordinačných hodín najneskôr do 28. februára 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSLK Slovenská lekárska komora