SaS vyzýva ministerku zdravotníctva na odstúpenie, podáva trestné oznámenie

lieky
Foto: Thinkstock

AKTUALIZOVANÉ – Ministerka podľa SaS berie nepodpísaním revízie úhrad za lieky pacientom od 64 mil. do 72 mil. eur.

Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby odstúpila. Dôvodom je nepodpísanie revízie úhrad za lieky.

Strana o tom informovala na pondelkovej tlačovej besede.

SaS tiež podáva trestné oznámenie pre marenie povinnosti verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa.

Berie peniaze pacientom

Podľa SaS ministerka berie pacientom od 64 mil. do 72 mil. eur. Prvú sumu vyčíslil Inštitút zdravotnej politiky, druhú zdravotná poisťovňa Dôvera.

Peniaze sa tak dostanú k farmaceutickým firmám, hoci mohli ísť na inovácie alebo pre pacientov, pripomenula opozičná strana. Daná suma je rozdielom medzi cenami pred a po revízii úhrad.

„Nedokáže ochrániť pacientov,“ zhodnotila konanie ministerky členka zdravotníckeho parlamentného výboru a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ministerstvo dostalo upozornenia

Cigániková tiež pripomenula, že ministerstvo má zákonnú povinnosť pravidelne prehodnocovať úhrady nastavené v kategorizácii.

Malo by platiť pravidlo, že za rovnakú účinnú látku v akomkoľvek balení preplatia poisťovne vždy rovnakú výšku ceny.

To sa podľa nej nedeje. Napriek tomu, že bolo ministerstvo opakovane upozorňované vládnymi aj mimovládnymi analytikmi na protizákonný stav, ministerka revíziu nepodpísala.

Cigániková: Kalavská sa zľakla PR článkov

Cigániková si myslí, že sa Kalavská zľakla PR článkov a ministerkina obava, že sa ceny za lieky neznížia, lebo to farmaceutické firmy tak prezentovali, je nesprávna.

To, že farmafirmy neznížia cenu, je podľa Cigánikovej veľmi nepravdepodobné. „Nejaký zisk je predsa oveľa viac ako žiadny zisk,“ zhodnotila. Existujú podľa nej aj iné cesty ako pacientov ochrániť.

Hroziace vyššie doplatky za lieky sa podľa Cigánikovej majú týkať len niekoľkých pacientov. Tých, ktorí by doplácali pri revízii cien za všetky lieky nad 100 eur, by na Slovensku bolo 960.

Pri týchto počtoch však existujú individuálne riešenia. „Pomôcť im mohla aj inak, a hlavne lacnejšie,“ zdôraznila Cigániková.

Kalavská obvinenia odmieta

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská dôrazne odmieta obvinenia opozičnej strany SaS z obhajovania zisku farmaceutických spoločností. Uviedla to v reakcii, ktorú poskytlo ministerstvo zdravotníctva.

Šéfka rezortu zdravotníctva to považuje za hrubé osočovanie a snahu o dezinformovanie verejnosti.

Pre Andreu Kalavskú je podľa MZ pacient na prvom mieste a ako sa opakovane minulý týždeň niekoľkokrát vyjadrila, zarábanie farmaceutických spoločností na úkor pacienta v zdravotníctve nemá v žiadnom prípade miesto.

Kalavská podľa svojich slov berie pri akomkoľvek rozhodovaní do úvahy tak medicínsky ako aj ekonomický rozmer.

„Opozičná SaS podľa dnešnej tlačovej konferencie rozmýšľa inak a dnešným vystúpením pred novinármi ukázala, že pacient nie je pre ňu prvoradý a pán predseda Sulík by s pani poslankyňou Cigánikovou dopustili, aby ľudia pri niektorých liekoch na vážne diagnózy doplácali stovky eur navyše z vlastnej peňaženky,“ píše ďalej MZ.

Kalavská: Niektoré doplatky by výrazne stúpli

Ministerka na pondelkovej tlačovej besede pripomenula, že ak by podpísala revíziu, niektoré doplatky by stúpli aj na 1 700 eur alebo 2 500 eur za mesačnú liečbu.

No vníma aj menšie doplatky. Ak by pacient bral viacej liekov naraz, doplatky by sa zrátali a bola by to taktiež vysoká suma.

Ministerku podporil aj prednosta Kliniky kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Robert Hatala.

Upozornil na vysoký počet pacientov trpiacich artériovou hypertenziou. Priemerný doplatok ich liečby by mohol byť od 10 do 30 eur, čo je 50 % až 70 % ceny lieku. Preto toto riešenie nevníma pozitívne. Revíziu treba premyslieť tak, aby bola medicínsky únosná, dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita