Šéf WHO nesúhlasí s pichnutím posilňovacej dávky vakcíny zdravým ľuďom, radšej podporí chudobnejších

Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: archívne, Jean-Christophe Bott/Keystone/AP

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus sa postavil proti posilňovacím dávkam vakcíny proti koronavírusu pre zdravých ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedol podľa webu euronews.com, namiesto toho radšej podporuje dodávanie očkovacích látok do chudobnejších krajín.

Globálny pokles nových prípadov

Ghebreyesus poznamenal, že WHO minulý týždeň po viac ako dvoch mesiacoch prvý raz zaznamenala globálny pokles nových prípadov ochorenia COVID-19. Túto skutočnosť by však nepreceňoval.

„Samozrejme, že to vítame, ale neznamená to veľa,“ povedal počas návštevy Berlína a zdôraznil, že v mnohých štátoch stále evidujú prudký nárast prípadov a na svete sú výrazné nerovnosti v prístupe k vakcínam.

Tretie dávky vakcíny

Šéf WHO nedávno vyzval na dvojmesačné moratórium na podávanie posilňovacích dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19, aby sa zmiernila táto nerovnosť v prístupe k očkovaniu a zabránilo sa vzniku nových variantov koronavírusu.

„Tretie dávky môžu byť nevyhnutné pre najrizikovejšie skupiny populácie, kde existujú dôkazy o oslabení imunity voči vážnemu ochoreniu a smrti,“ skonštatoval Ghebreyesus, ktorý za ľudí s oslabenou imunitou považuje takých, u ktorých dostatočne nezabrali pôvodné dávky alebo ich telo už neprodukuje protilátky.

Nárok majú milióny Francúzov

Niektoré krajiny už začali ponúkať posilňovacie dávky pre svojich občanov. Vo Francúzsku má podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva nárok na posilňovaciu dávku približne 16 miliónov ľudí.

Vo Veľkej Británii ponúknu tretiu dávku každej osobe s oslabeným imunitným systémom, ktorá dovŕšila vek 12 rokov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
    Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)