Sestry opäť poukazujú na nedostatočné kompetencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Lazorová
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová SITA / Robert Tappert

Podľa člena Rady Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca je smutné, že Slovensko nevie plnohodnotne využiť vzdelanostný potenciál, ktorý má v sestrách.

Sestry špecialistky by mohli byť viac užitočné v slovenských nemocniciach, v zákone však nemajú definované kompetencie tak, ako vo vyspelých krajinách. Upozornili na to účastníci IX. Celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti, o ktorej informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Podľa prezidentky komory Ivety Lazorovej sestry špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť sa čoraz častejšie stretávajú s inovatívnymi metódami liečby, ktoré si vyžadujú nové postupy pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti o kriticky chorých pacientov.

Lazorová dodala, že tieto postupy nie sú zadefinované a zaradené medzi štandardizované, ktoré vydáva ministerstvo zdravotníctva. Výkon činností je podľa nej diskutabilný najmä preto, že súčasná legislatíva nereflektuje na tento stav, čím nie je chránená sestra a ani pacient. Ako zhodnotila Lazorová, prax tak predbieha legislatívu.

„Aj definovanie kompetencií a nových štandardizovaných postupov bude jedna z kľúčových úloh novej ministerskej sestry,“ doplnila prezidentka.

Predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti a člen Rady SKSaPA Milan Laurinc upozornil, že aj v súčasnosti sa nájdu na Slovensku také zdravotnícke zariadenia, kde sestry v službách ručne pripravujú zdravotnícky jednorazový materiál, ako gázové tampóny, napriek tomu, že sa dajú zakúpiť od firiem.

„Sestra v 21. storočí má úplne iné kompetencie ako vyrábať tampóny. Žiaľ, je to smutné, že Slovensko nevie plnohodnotne využiť vzdelanostný potenciál, ktorý má v sestrách,“ zhodnotil člen rady.

Príkladom sú podľa Laurinca analgetiká, ktoré v súčasnosti môžu sestry podávať iba na základe odporúčaní lekára. V mnohých prípadoch sa však pacientovi môže pohoršiť a sestra nemôže pacientovi pomôcť, pokiaľ nedostane pokyn od lekára.

“Medzinárodní odborníci v oblasti ošetrovateľstva v odbore anestéziológie a intenzívnej starostlivosti opätovne poukázali na to, že je nutné zadefinovať kompetencie sestier špecialistiek v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, samozrejme, so zreteľom na potreby praxe a s prijatím zodpovednosti sestier za ošetrovateľský výkon,” informoval Laurinc.

Spomínanú konferenciu organizovala Sekcia sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti pri Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek v spolupráci s Regionálnou komorou Vysoké Tatry. Na podujatí sa zúčastnilo vyše dvesto účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Srbska a Ukrajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek